Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթաց. հայացք Ստեփանակերտից
Երևանի «Դե ֆակտո» հրատարակչությունը լույս է ընծայել Արցախի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հանրային խորհրդի նախագահ, ԼՂՀ նախկին փոխարտգործնախարար Մասիս Մայիլյանի «Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթաց. հայացք Ստեփանակերտից» գիրքը։ Այն իրենից ներկայացնում է գիտական հրատարակություն և տպագրության է երաշխավորվել Արցախի պետական համալսարանի Գիտական խորհրդի կողմից։
Գրքում ներկայացված են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության զարգացման հարաշարժությունը և հիմնախնդրի փոխակերպումը դիմակայության ողջ ընթացքում։ Հրատարակության մեջ հանգամանորեն նկարագրվում է ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացը 2008-2015 թվականներին, քննադատական վերլուծության են ենթարկվում հակամարտության կարգավորման միջազգային միջնորդների մոտեցումները, ներկայացվում են բանակցային փակուղուց դուրս գալուն և տարածաշրջանի կայուն ու անվտանգ զարգացման համար պայմանների ստեղծմանն ուղղված առաջարկներ։
Գրքի նախաբանի հեղինակ, մոսկվաբնակ դիվանագետ և լրագրող-միջազգայնագետ Արսեն Մելիք-Շահնազարովի կարծիքով՝ հրատարակւոթյան մեջ ժողովված հեղինակային նյութերը մի յուրատեսակ հանրագիտարան են բոլոր նրանց համար, ովքեր արհեստավարժորեն զբաղվում են բանակցային գործընթացով կամ էլ ուշի ուշով հետևում են դրա ընթացքին։
Ժողովածուի մեջ ի թիվս այլոց ներկայացված են ղարաբաղյան կարգավորման առանցքային խնդրիրներ արծարծող հետազոտական հոդվածներ, ինչպես նաև համեմատական վերլուծություն, որն անհրաժեշտ է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի լավագույնս ընկալման համար։
Գրքի գրախոսականում քաղաքագիտության դոկտոր, «Կովկասի ինստիտուտի» փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը նշել է, որ Մասիս Մայիլյանի աշխատությունը ունի ոչ միայն գիտական ու վերլուծական, այլև գործնական արժեք, քանի որ հեղինակն իր առջև դրել է խաղաղ գործընթացում հայկական կողմերի բանակցային դիրքերն ամրապնդելու և ընդլայնելու, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը և առաջին հերթին բանակցային գործընթացի միջնորդներին  ղարաբաղյան հակամարտության մոտեցումներն ու ընդհանուր համապատկերը իրատեսորեն ներկայացնելու ունակ առաջարկների ու լուծումների  մշակման միանգամայն  կոնկրետ նպատակներ։
Ստեփանակերտում լույս տեսնող «Անալիտիկոն» վերլուծական հանդեսի գլխավոր խմբագիր, Արցախի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հանրային խորհրդի անդամ Գեղամ Բաղդասարյանը կարծում է, որ պաշտոնական բանակցային գործընթացում Մասիս Մայիլյանի բազմամյա մասնակցությունը և միջազգային հետազոտական ծրագրերում ներգրավվածությունը թույլ են տվել նրան գտնելու և հանրությանը, իշխանություններին ու միջազգային դերակատարներին առաջարկելու հակամարտության առանցքային խնդիրների լուծման նոր մոտեցումներ։
Ռուսերեն հրատարակված «Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթաց. հայացք Ստեփանակերտից» գիրքը հասցեագրված է քաղաքական գործիչներին, դիվանագետներին, ռազմական փորձագետներին, պատմաբաններին, հակամարտաբաններին, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանի արդի պատմությամբ և հիմնախնդիրներով հետաքրքրվող անձանց։

The Karabakh Peace Process: A View from Artsakh
A new book by Masis Mayilian "The Karabakh Peace Process: A View from Artsakh" has been released by "De-facto" publishing in Yerevan. Mayilyan is the Chairman of the Artsakh Public Council for Foreign and Security Policy and was until 2007 Deputy Foreign Minister of NKR. The book was reviewed and recommended for publication by the Academic Council of the Artsakh State University.
The book presents the dynamic of development of the Azerbaijani-Karabakh conflict and transformation of its parameters along the entire period of the confrontation. The book reviews the peace process from 2008 to 2015 and offers a critical analysis of the approaches of international mediators to the conflict settlement, gives recommendations for the way out of the impasse in the talks and creation of conditions for a stable and secure development of the region.
In his foreword to the book, Moscow-based diplomat and journalist Arsen Melik-Shahnazarov notes that the materials collected in the book are a unique encyclopedia for professionals dealing with the negotiations process or attentively following its development.
The book also includes a collection of research papers, covering key issues of the Nagorno-Karabakh settlement, as well as comparative analyses necessary for a better understanding of the situation, related to Artsakh.
In his review of the book, deputy head of the Caucasus Institute Sergey Minasyan, PhD noted that Mayilian’s work is valuable from scientific and analytical points of view. Additionally, its practical value is the recommendations and proposals offered by the author that can strengthen and broaden the positions of Armenian parties in the peace process, making it possible to present a realistic picture of the Karabakh conflict to the international community, and particularly to the mediators of the peace process.
Gegham Baghdassaryan, editor-in-chief of the Stepanakert-based "Analyticon" journal and member of the Artsakh Public Council for Foreign and Security Policy   is confident that Masis Mayilian’s  extensive participation  in the official negotiations and his engagement in international research initiatives have helped develop new approaches to tackling  key problems of the settlement of the conflict and offer them to the public, the government and international actors.
"The Karabakh Peace Process: A View from Artsakh" is available in Russian and is intended for politicians, diplomats, experts in conflict studies, military and political affairs, NGO activists, as well as all those interested in the modern  history and problems of the South Caucasus.