Միջազգային բուռն արձագանքն Իվետայի ելույթին
Երեկ Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում կայացավ «Եվրատեսիլ-2016» երգի միջազգային մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչ համերգը: Հայաստանի ներկայացուցիչ Իվետա Մուկուչյանն իր «Love Wave» կատարումով ելույթ ունեցավ 7-րդ համարի ներքո և անցավ կիսաեզրափակիչ: Եվրոպացի հանդիսատեսի շրջանում Իվետայի նկատմամբ հետաքրքրությունն ու համակրանքն անմիջապես երևում է, երբ կարդում ենք տարբեր հոդվածներ ու մեկնաբանություններ:
Իվետայի կատարումից անմիջապես հետո, օրինակ, BBC-ի եվրատեսիլյան էջը տեղադրել է նրա նկարը՝ երգի ազդեցության տակ վերնագրելով՝ «Oooooo oooo ooooo oooo Armenia»:
Բրիտանական The Telegraph-ը համեմատել է Իվետա Մուկուչյանին և Քիմ Քարդաշյանին։
Պարբերականն անդրադառնալով Եվրատեսիլին՝ նշել է, որ Հայաստանը եզրափակիչ է անցել շնորհիվ գլամուրային և քիչ «հագուստ կրող» իր երգչուհու։
«Մենք կարծում էինք, որ Քիմ Քարդաշյանն անոմալիա է, բայց պարզվում է, որ իր հայրենիքում այդպես թեթև հագնվելը նորմալ է», - կատակել է Telegraph-ը։
Մի շարք այլ եվրոպական կայքեր էլ Իվետային որակել են որպես «Հայաստանյան Բեյոնսե»՝ նրան համարելով չափազանց վառ, կրքոտ և սեքսուալ:
Եվրատեսիլյան շատ երկրպագուներ Իվետային նմանեցրել են նաև հայտնի ամերիկյան երգչուհի Նիկոլ Շերզինգերին:
Միջազգային մամուլում անդրադարձել են նաև Իվետայի ձեռքում ծածանվող Արցախի դրոշին և ընդհանրապես Եվրատեսիլի «դրոշային քաղաքականությանը»:
Կիսաեզրափակչին հաջորդող ասուլիսի ժամանակ մեր ներկայացուցիչը պատասխանել է  շվեդ լրագրողի հարցին, թե ինչու է բռնում  և ցուցադրում ԼՂՀ դրոշը:
«Ես ներկայացնում եմ իմ երկիրն ամբողջ սրտով, մտքով, և իմ ամբողջ էությամբ: Այն ամենն, ինչ ես ուզում էի ներկայացնել և տարածել, խաղաղությունն է: Հայաստանը միայն խաղաղության է ձգտում իր սահմաններին: Իսկ սիրո ու խաղաղության ալիքն իմ միջից է հորդում, ես միայն խաղաղություն եմ ուզում: Ես հայ եմ, ով ապրել է Գերմանիայում: Ես մեծացել եմ որպես աշխարհի քաղաքացի: Այդ իսկ պատճառով էլ ես բարձրացրի այդ դրոշը, որ մարդիկ կենտրոնանան դրոշի ու խաղաղության վրա», -նշել է Իվետան:
Իսկ ադրբեջանական լրատվամիջոցներին խիստ վրդովվեցրել է ԼՂՀ դրոշը մեր պատվիրակության մոտ տեսնելու փաստը, և նրանք անգամ գրել են, թե հայերն իբր պետք է պատժվեն նման «սադրանքի» համար:
«Հայաստանն անպատիժ չի մնա: Այս երկրի հանդեպ հատուկ պատժամիջոցներ կկիրառեն, որոնք շատ լուրջ հետևանքներ կունենան», - մասնավորապես գրել է Haqqin.az–ը:
Մինչդեռ, ընդամենը վերջերս հրապարակվեց, որ Եվրատեսիլը մեղմացրել է այս տարվա իր դրոշային քաղաքականությունը: Մրցույթի կազմակերպիչները որոշեցին թույլատրել ազգային, տարածաշրջանային և տեղի դրոշները:
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը նաև կոչ է արել ավելի հանդուրժող լինել մյուսների դրոշների նկատմամբ՝ հաշվի առնելով Եվրատեսիլ երգի մրցույթի ոչ քաղաքական բնույթը:
Ինչևէ, «Եվրատեսիլի» եզրափակիչը տեղի է ունենալու շաբաթ օրը՝ մայիսի 14-ին: Հաջողություն մաղթենք մեր մասնակցին և նրան բարձր հորիզոնականներ ցանկանանք:

International Reaction to Iveta's Performance at Eurovision 2016: Armenian Beyonce
The first semi-final of the "Eurovision -2016" international song contest took place yesterday in the Swedish capital of Stockholm. Armenia's representative Iveta Mukuchyan performed her song ''Love Wave'' under the 7th number and passed successfully to the Grand Final. Iveta raised a great interest among the European audience and there were different articles and comments published about our singer.
Immediately after the performance, for example, BBC Eurovision page posted Iveta's photo writing, ''Oooooo oooo ooooo oooo Armenia''.
The British Telegraph compared Iveta with the US TV star of Armenian origins, Kim Kardashian.
''The Kardashians are Armenian. Suddenly it all makes sense; Kim's not an attention-seeker, she's just in national dress. The Armenian entry has made it through to the final, which might well be in part to do with its glamorous singer, Iveta Mukuchyan, performing in very few clothes. We thought Kim Kardashian was an anomaly, but it seems her many skimpy outfits are the norm in her family's homeland''.
A number of other European media described Iveta as "Armenian Beyonce," as she is extremely hot and sexy. Many also found some common features between Iveta and another US singer Nicole Sherzinger.
International media also wrote about the flag of Artsakh that Iveta was holding and the ''flag ban'' policy of Eurovision Song Contest.
During the press conference after the 1st semi-final, a Swedish journalist asked our singer why the Armenian delegation was holding and displaying NKR flag.
"Do not forget that I am representing my country and my thoughts, my heart my feelings, and the whole emotions are with my motherland. All I want to call out, to spread is just peace on borders. Armenia wants peace, and that is why I wrote the song Lovewave, and all I want is to spread the lovewave - the reason I put the flag up and I really wanted people to concentrate on peace," Mukuchyan concluded, under thunderous applause.
Meanwhile, the Azerbaijani media got very nervous about our delegation's flag, and they even announced that Armenians should be punished for such a "provocation."
"Armenia cannot remain unpunished. Special sanctions should be used against this country, which will have very serious consequences," Haqqin.az writes.
However, it has been just recently been announced that this year Eurovision Song Contest has eased its flag policy. The organizers decided to allow national, regional and local flags.
The European Broadcasting Union has called for all participants to be more tolerant to each other, taking into account the non-political nature of the Eurovision Song Contest.
The "Eurovision" Grand Final will be held on Saturday, May 14. We wish good luck to our participant, talented Iveta Mukuchyan!