Բրիտանական հանրաքվեն կապակայունացնի Եվրոպան. Մերկել
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կարծում է, որ ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հարցով հունիսի 23-ին ծրագրված հանրաքվեն կնպաստի Եվրոպայում իրավիճակի անկայունությանը: Այս մասին հայտնում է Sunday Times պարբերականը` գերմանական կառավարությունում իր աղբյուրին հղումով:
Մասնավորապես կանցլերը գտնում է, որ Պահպանողական կուսակցության ներսում եվրասկեպտիկ տրամադրությունների հանդարտեցման համար քվեարկությունը լրացուցիչ անկայունության պատճառ է դարձել Եվրոպայում, որը ներկա պահին բախվել է տնտեսական լուրջ խնդիրների և միգրացիոն ճգնաժամի հետ»:
Մերկելը Հաննովերի ապրիլյան մինի-գագաթնաժողովի ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնին հայտնել է, որ ինքը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում աջակցել Մեծ Բրիտանիան ԵՄ կազմում պահպանելու արշավին: Մինչդեռ, Sunday Times-ի տվյալներով, Դաունինգ-սթրիթում այդպիսի աջակցությունը համարվում է հակաարդյունավետ, քանի որ այն կարող է հակառակ արձագանքն առաջացնել:

Меркель: британский референдум приведет к нестабильности в Европе
Канцлер ФРГ Ангела Меркель полагает, что референдум по вопросу выхода Великобритании из состава Евросоюза, запланированный на 23 июня, поспособствует дестабилизации ситуации в Европе. Об этом, как передает ТАСС, сообщила газета Sunday Times.
По данным источников издания в немецком правительстве, глава федерального правительства Германии "негласно сообщила", что "голосование для умиротворения евроскептических настроений в Консервативной партии стало причиной дополнительной нестабильности в Европе в тот момент, когда последняя столкнулась с экономическим хаосом и миграционным кризисом".
Меркель, утверждает газета, также сообщила британскому премьер-министру Дэвиду Кэмерону на апрельском мини-саммите в Ганновере, что она готова при необходимости поддержать кампанию по сохранению Великобритании в составе ЕС. Между тем, на Даунинг-стрит такую поддержку сочли контрпродуктивной, способной вызвать обратную реакцию.