ԵԱՏՄ անդամ որոշ երկրներ դեռ լիովին պատրաստ չեն փոփոխությունների
ԵԱՏՄ կոլեգիայում քննարկվում են առևտրային նոր նորմերի մասին հարցեր: Մասնավորապես խոսքը վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ-երկրների  միջև մաքսային անցակետերում ապրանքի գների ձևավորման գործընթացին: Բանն այն է, որ այդ գործընթացները ներկայումս նորմավորված չեն. միության անդամների անցակետերում ապրանքների մաքսային արժեքները որոշվում են այլ մատակարարներից ներկրվող փոխարինող ապրանքների գների հիման վրա՝ զեղչերի սահմանումով: Արդյունքում ապրանքն արտահանող բիզնեսմենները մաքսային անցակետերում ունենում են չվերադարձվող ծախսեր, որոնք բացասաբար են անդրադառնում ապրանքների վերջնական սպառման համար նախատեսված գների վրա՝ թանկացումների տեսքով:
Վերոնշյալ նորարարություններն ուղղված են հենց այդ հարաբերությունների կարգավորմանը, որոնք ենթադրում են ապրանքների մաքսային վճարների որոշում իրական արժեքների հիման վրա: Բացի այդ, նախատեսվում է ներդնել ներկրողի անմեղության կանխավարկածի մասին դրույթը, որով, եթե մաքսակետում նրանց կողմից նախապես սահմանված գները չհամընկնեն փաստացի գներին, ներկրողները կարող  են լրացուցիչ վճարումներ կատարել առանց տուգանվելու:
Միանշանակ է, որ նշված նորարարությունները միտված են միության անդամների միջև առևտրաշրջանառության մեխանիզմների կարգավորմանը և դրանք կարելի է բնութագրել որպես դրական գործիքներ:  Սրա հետ միաժամանակ, այնուամենայնիվ, երկու երկիր՝ Ղազախստանն ու Բելառուսը դեմ են նախագծին: Երկու երկրների կողմից դեմ հանդես գալը հիմնավորվում է վիճելի հարցերի առկայությամբ, որոնք կարող են առաջանալ նորմերի ներդրմամբ:
Բնականաբար բացառել, որ վիճելի հարցեր կլինեն, հատկապես ներկրողների անմեղության մեխանիզմի հետ կապված, չի կարելի: Սակայն ցանկացած տնտեսական ինտեգրացիոն միության աշխատանքի առաջին տարիներին, գործարկվող մեխանիզմների ու գործիքների ներդրմանը բնորոշ է այդպիսի հարցերի առկայությունը: Այստեղ Ղազախստանի ու Բելառուսի կողմից բարձրաձայնվող մտավախությունները կարող են կապված լինել որոշակի հանգամանքների հետ, այդ թվում նաև անվիճելի փաստի, որ ի տարբերություն տնտեսական ինտեգրացիաների  ձևավորման դասական փորձի, ԵԱՏՄ անդամների միջև մինչ անդամակցելը չէին ստեղծվել առևտրատնտեսական մեխանիզմների սերտաճման նախադրյալներ: Այստեղից էլ ցանկացած նորարարության նկատմամբ անվստահության մակարդակը: Մյուս կողմից, բացառված չէ, որ որպես սկզբում Խորհրդային, ապա  ԱՊՀ անդամ հանդիսացող երկրների համար դժվար է հրաժարվել տարիներ շարունակ գործող և իրեն արդարացնող յուրատեսակ «ավանդույթ» դարձած հարաբերություններից:
Ամեն դեպքում, ԵԱՏՄ-ին դեռ մի քանի տարի բնորոշ կլինեն այս կամ այն նախագծի շուրջ անհամաձայնություններն ու լրացուցիչ քննարկումները: Դա այնքան ժամանակ, քանի դեռ անդամների ինտեգրացված հարաբերությունները չեն մտել բնականոն հուն:

Некоторые страны ЕАЭС еще не полностью готовы к реформам
В коллегии ЕАЭС обсуждаются вопросы новых торговых норм. В частности, речь идет о процессах ценообразования товаров на таможенных пунктах между странами-членами ЕАЭС. Дело в том, что эти процессы в настоящее время не нормированы: на межграничных пунктах между членами союза таможенная цена товаров определяется путем установления скидок на основе цен заменяющих товаров, импортируемых другими поставщиками. В результате экспортирующие товар бизнесмены имеют безвозвратные расходы на пунктах перехода, что отрицательным образом сказывается на окончательной цене товаров – они дорожают.
Вышеприведенные нововведения направлены на регулирование именно этих отношений, которые предполагают определение таможенных пошлин на товары на основе их реальной стоимости. Кроме того, предполагается внедрить положение о презумпции невиновности импортера, в результате чего, если на таможне заранее объявленные ими цены не совпадут с реальными ценами на товар, то импортеры смогут оплатить дополнительные пошлины без каких-либо штрафов.
Однозначно, что указанные нововведения направлены на регулирование механизмов товарооборота между членами союза, и эти механизмы можно характеризовать как положительные инструменты. Тем не менее, две страны – Казахстан и Беларусь - против данного проекта, что, по их мнению, обусловлено наличием спорных вопросов, которые могут возникнуть после внедрения названных норм.
Естественно, исключать, что будут спорные вопросы, особенно связанные с механизмами презумпции невиновности, нельзя. Однако в первые годы работы любого экономического интеграционного союза внедрению используемых механизмов и инструментов свойственно наличие подобных проблем. Здесь опасения, высказанные Казахстаном и Беларусью, могут быть связаны с определенными обстоятельствами, в том числе и с тем бесспорным фактом, согласно которому, в отличие от классических примеров формирования интеграционных союзов, между членами ЕАЭС до его создания не было предпосылок сращивания торгово-экономических механизмов. Отсюда и степень недоверия к любому нововведению. С другой стороны не исключено, что, как вначале советским республикам, а затем странам-членам СНГ, трудно отказаться от отношений, действующих годами и оправдывающих себя, которые стали своеобразной "традицией".
В любом случае, для ЕАЭС будут характерны несогласия и дополнительные обсуждения вокруг того или иного проекта. Это будет длиться столько времени, пока интеграционные отношения членов союза не войдут в нормальное русло.