Չիլիի Պատգամավորների պալատը դատապարտել է ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան
Չիլիի Պատգամավորների պալատն այսօր բանաձև է ընդունել, որով դատապարտում է ԼՂՀ դեպ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան։ Այդ մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջից։
Բանաձևի տեքստում մասնավորապես ասվում է.
«Ապրիլի 1-2-ի գիշերը Ադրբեջանի օդային և ցամաքային ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում իրականացրին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ սահմանագծում` ծանր հրետանու և վերջին սերնդի հրթիռների կիրառմամբ:
Վերոնշյալ ագրեսիան 1994 թվականին կնքված զինադադարի, ինչպես նաև վեճերի խաղաղ լուծման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի նորմերի ամենակոպիտ խախտումն է:
Բռնության այս նոր սրման կապակցությամբ, որը հանգեցրել է քաղաքացիական և զինվորական մեծ կորուստների, Պատգամավորների պալատը դատապարտում է այս ագրեսիան, կոչ անում ռազմական գործողությունների դադարեցման և խաղաղ բանակցությունների շարունակության` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որի համանախագահներն են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան:
Միջազգային հանրությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը համարում են, որ հակամարտությունը, որն արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակվում է, պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգման միջոցով:
Կոչ է անում Ադրբեջանի Հանրապետությանը վերահաստատել խաղաղության իր հանձնառությունը, անմիջապես դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պատերազմական գործողությունները և խստորեն պահպանել 1994 թվականին կողմերի միջև ձեռք բերված զինադադարը:
Կոչ է անում Չիլիի կառավարությանը կողմերին հորդորել հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ընթացող բանակցություններին և այդպիսով խուսափել տարածաշրջանում անդառնալի հետևանքների հանգեցնող պատերազմի բռնկումից»:

Chile Parliament Passed a Resolution Condemning the Aggression of Azerbaijan Against NKR
The Chamber of Deputies (parliament) of Chile issued a resolution passed unanimously condemning the armed attack of Azerbaijan against the Nagorno-Karabakh Republic, As Asbarez.com informs, the resolution reads as follows:
"Whereas:
1. That on the night of 1 to 2 of last April, ground forces and air of the Republic of Azerbaijan conducted a large-scale attack on the border with the Republic of Nagorno-Karabakh, with heavy artillery and last generation missiles.
2. That this aggression represents the most flagrant violation of the Ceasefire Agreement signed by both countries in May 1994 and a breach of UN rules on Pacific Settlement of Disputes.
3. Faced with this new escalation of violence that has already claimed numerous civilian and military casualties victims, Chile condemns the aggression, calls for the cessation of military operations and the continuation of the peace negotiations within the framework of the Minsk Group, whose co-presidents are the United States, Russia and France, sponsored by the Organization of Security and Cooperation in Europe (OSCE).
4. That the international community and the Republic of Nagorno-Karabakh argue that the conflict, which has more than two decades, can only be solved by peaceful means and respecting the rules of international law and the right of self-determination of its people.
The Chamber of Deputies of Chile Resolves:
1. Reaffirms its commitment to peace and urges the Republic of Azerbaijan for the immediate cessation of all acts of war against the Republic of Nagorno-Karabakh and the strict observance of the truce signed by both countries in 1994
2. Requests the Government of Chile to urge the parties to circumscribe the conflict settlement within the framework of the negotiations held in the Minsk Group, and thus avoiding a regional explosion with unpredictable consequences."