Օրյոլ քաղաքում կբացվի մարշալ Բաղրամյանի հուշարձանը
Մայիսի 20-ին Ռուսաստանի Օրյոլ քաղաքում բացում են մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի հուշարձանը: Զորահրամանատարի արձանն արդեն կանգնեցված է Տանկիստների պուրակում, հայտնում է ТАСС-ը:
«Հուշարձանի նախագիծը մշակել և բրոնզով մարմնավորվել է օրյոլցի քանդակագործ Ալեքսեյ Ռիվկինը: Բաղրամյանի հուշարձանն իրենից ներկայացնում է մարշալի երեքմետրանոց քանդակն ամբողջ հասակով: Մարշալի ոտքերի մոտ ընկած են տապալված գերմանական դրոշներ և էսէսական զինանշանը»,- նշել են քաղաքի վարչակազմում: Հուշարձանն ստեղծվել է մասնավոր միջոցներով, նախագծի արժեքը շուրջ10 միլիոն ռուբլի է:
Բաղրամյանը (1897 - 1982) զորքերի հրամանատար էր Կուրսկի ճակատամարտի ընթացքում: Բաղրամյանի հրամանատարությամբ գործող 11-րդ բանակի միավորումները մյուս բանակների հետ համատեղ հաջողությամբ ճեղքեցին հակառակորդի պաշտպանությունը, ինչի շնորհիվ 1943 թվականի հուլիսի 29-ին ազատագրվեց Բոլոխով քաղաքը, օգոստոսի 5-ին՝ Օրյոլը:

Памятник маршалу Баграмяну откроют в Орле
Памятник маршалу Ивану Баграмяну откроют в пятницу в Орле. Статуя полководца уже установлена в сквере Танкистов, сообщает ТАСС.
"Проект памятника разработал и воплотил в бронзе скульптор из Орла Алексей Рывкин. Памятник Баграмяну представляет собой трех метровую фигуру маршала в полный рост. У ног маршала лежат поверженные немецкое знамя и эсесовский герб", - сообщили в администрации. Памятник создан на частные средства, стоимость проекта около 10 млн рублей. В открытии памятника примет участие губернатор региона Вадим Потомский, горожане и ветераны.
Баграмян (1897-1982) командовал войсками в ходе Курской битвы. Соединения 11-й армии под командованием Баграмяна совместно с другими армиями успешно прорвали оборону противника, в результате чего 29 июля 1943 года был освобожден город Болхов, 5 августа - Орел. За эти успехи командующий армией получил орден Суворова первой степени и звание генерал-полковника. В 1955 году Баграмяну было присвоено звание маршала Советского Союза. В Орле имя военачальника носит одна из улиц.