Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները դաշնակցային են, իսկ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններ բնութագրվում են որպես ռազմավարական գործընկերություն։ Այս մասին Մոսկվայում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Պավլովսկին, փոխանցում է news.am-ը։
«Երկու բառն էլ լրիվ հասկանալի են։ Գործընկերություն նշանակում է, որ մենք համագործակցում ենք, ռազմավարական նշանակում է, որ համագործակցությունը երկարաժամկետ բնույթ է կրում։ Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների հիմքում ընկած օբյեկտիվ գործոններն հասկանալի են՝ աշխարհագրական մոտ դիրք, տնտեսական կապեր, Ռուսաստանում առկա մեծ ադրբեջանական սփյուռք. մենք դա կոչում ենք ռազմավարական գործընկերություն։ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ, Հայաստանի հետ մենք ռազմա-քաղաքական միություն ունենք, փոխօգնության մասին մի շարք պայմանագրեր, այդ թվում՝ ռազմական»,- նշել է Պավլովսկին՝ մեկնաբանելով փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի այն հայտարարությունը, թե Ադրբեջանը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերն է։
Պավլովսկին ընդգծել է, որ խոսել այն մասին, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները դիտարկվում են նույն մակարդակի վրա, այնքան էլ ճիշտ չէ։

Russia's Relations with Armenia and Azerbaijan are not Considered at an Equal Level
Relations between Russia and Armenia is as of allies, meanwhile, relations with Azerbaijan is not a relationship of allies, we characterize them as a strategic partnership. According to News.am, the Director of the Fourth CIS States Department at the Russian Foreign Ministry Alexei Pavlovsky said in an interview with Armenian journalists in Moscow.
"Both words are quite clear. Partnership means that we interact strategically - that this interaction has a long-term character. Objective factors that underlie the Russian-Azerbaijani relations are clear: geographical proximity, economic ties, the presence of huge Azerbaijani diaspora in Russia. Azerbaijan is not an ally of Russia, in contrast to Armenia, with which we have a military-political alliance, a number of agreements on mutual assistance, including military," Pavlovsky said.
According to the diplomat, this is the difference, and to say that the relations with Armenia and Azerbaijan are considered at an equal level, is not correct.