Հետաքննության մեխանիզմներ. ինչի՞ մասին է խոսքը
Մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկելու զինադադարի ռեժիմի պահպանման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման, մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման տեսանկյունից այս վերոնշյալ կետերն առավել քան կարևոր են: Նոր ռազմական գործողությունները կանխելու նպատակով, առաջին հերթին, կարևոր է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը, ինչի մասին արդեն մի քանի տարի է բարձրաձայնում են միջնորդները: Սակայն պետք է նախ հասկանալ, թե ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում այդ մեխանիզմները:
Ըստ էության, նման մեխանիզմների ներդրումը ենթադրում է տեխնիկական որոշ միջոցների, այն է՝ տեսաձայնագրող սարքավորումների տեղադրում հակամարտ զորքերի շփան գծում: Նախատեսվում է, որ նման սարքերի միջոցով հնարավոր կլինի վերահսկել իրադրությունը սահմանի ողջ երկայնքով և որ դրանք թույլ կտան հստակ պարզել, թե որ կողմը, որտեղ և երբ է խախտել հրադադարի ռեժիմը: Թվում է, թե ավելի լավ բան մտածել հնարավոր էլ չէ: Սակայն որքան էլ գեղեցիկ ու լավ է հնչում այս ամենը, ավելի կարևոր է հասկանալ, թե որքանով է այն իրատեսական: Նախ նշենք, որ ԵԱՀԿ-ն սահմանային միջադեպերի կանխման նման մեխանիզմի կիրառման փորձ չունի: Առհասարակ, աշխարհում նման փորձ գոյություն չունի: Մոլորակի ոչ մի հատվածում դեռ տեսախցիկների միջոցով հրադադարի պահպանումը չեն ապահովել, և եթե ի վերջո հաջողվի կյանքի կոչել այն Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին, ապա այն եզակի երևույթ կլինի ողջ աշխարհում և գուցե նախադեպ դառնա այլ հակամարտությունների համար:
Ամեն դեպքում միանշանակ է, որ եթե նման սարքավորումներ տեղադրվեն, ապա կդառնան ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին միջադեպերի կանխման ամենաարդյունավետ մեխանիզմը, որ հնարավոր էր մտածել: Հենց սրան էլ տարիներ շարունակ ընդդիմացել է Ադրբեջանը, և տարօրինակ չէ, քանի որ հենց ինքն է շարունակ պնդում, թե հարցը կլուծի ռազմական ճաապարհով: Սակայն եթե հետաքննության այս մեխանիզմները ներդրվեն, ինչն, ի դեպ, չի կարող արվել առանց ղարաբաղյան կողմի մասնակցության, կվերացնեն պաշտոնական Բաքվի բոլոր նկրտումները: Երևի թե հենց սա է ստիպում մտածել, որ իրականում, պրակտիկայում, Բաքուն երբեք չի համաձայնի դրանց ներդրմանը:

Что представляют из себя механизмы расследования инцидентов в Карабахе?
По итогам встречи глав Армении и Азербайджана в Вене при участии министров иностранных дел стран - сопредседателей МГ ОБСЕ было распространено заявление, в котором отмечается, что карабахский вопрос не может решаться военным путем. Сопредседатели МГ ОБСЕ также подтвердили необходимость проявлять уважение и соблюдать условия соглашений о режиме прекращения огня 1994 и 1995 годов. В то же время в заявлении говорится, что президенты договорились предпринять меры по укреплению режима прекращения огня, в том числе, по внедрению механизмов расследования инцидентов и расширению офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Апрельская четырехдневная война показала, что для обеспечения мира в регионе эти вышеуказанные пункты чрезвычайно важны. Для предотвращения новых военных действий, в первую очередь, необходимо внедрить механизмы расследования инцидентов, которые позволят определить сторону, виновную в нарушении перемирия. Но что представляют собой эти механизмы?
По сути, внедрение таких механизмов подразумевает установку технических средств, которые будут контролировать ситуацию и по которым можно будет четко определять нарушителя, место и время нарушений. Стоит отметить, что такой практики у ОБСЕ и в мире в целом пока еще нет. Нигде на линии соприкосновения враждующих сил не устанавливались камеры для того, чтобы установить нарушителя перемирия. Это будет уникальным явлением и может, станет прецедентом, - кто знает?!
Если такие технические средства (камеры и т.д.) будут установлены, то это станет одним из самых эффективных гарантий предотвращения инцидентов на азербайджано-карабахской границе. Именно этому долгие годы сопротивлялся Азербайджан и это не удивительно - ведь именно Азербайджан не раз говорил о том, что будет пытаться чего-то достичь военным путем. А эти механизмы, если они будут внедрены, станут жестким ограничением для официального Баку. Именно для официального, но не для солдат-азербайджанцев, которые тоже заинтересованы в том, чтобы на границе не стреляли. Наверное, это ограничение и есть причина неуверенности в том, что Азербайджан на практике поддержит внедрение механизмов расследования на приграничной территории...