Լավրովը մտադիր է բարձրացնել ՇՀԿ-ին Իրանի անդամակցության հարցը
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մտադիր է Շանհայան համագործակցության կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստում բարձրացնել կազմակերպությանն Իրանի միանալու հարցը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի՝ ՇՀԿ հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Բախտիեր Հաքիմովը:
«Մենք, օրինակ, կհիշեցնենք Իրանի հայտի մասին, կա Աֆղանստանի հայտը: Եթե հարցին նայենք խիստ ժամանակագրական առումով, ապա Իրանի կողմից առաջին հայտը ներկայացվել է 2006 թվականին: Սակայն պաշտոնապես հայտը ներկայացվել է 2008 թվականին»,- ասել է նա:

Lavrov to Raise the Issue of Iran Joining the SCO
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov is going to raise the issue of Iran joining the Shanghai Cooperation Organization (SCO) at the meeting of the SCO Council of Foreign Ministers, Russian President's special representative for SCO affairs Bakhtiyor Khakimov told the reporters, RIA Novosti reports.
"For example, we recall the request of Iran, Afghanistan. If we take strictly in chronological order, the first application was filed by Iran in 2006. But officially, the proper application Tehran filed in 2008," he said.