Լավրովը մտադիր է բարձրացնել ՇՀԿ-ին Իրանի անդամակցության հարցը
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մտադիր է Շանհայան համագործակցության կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստում բարձրացնել կազմակերպությանն Իրանի միանալու հարցը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի՝ ՇՀԿ հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Բախտիեր Հաքիմովը:
«Մենք, օրինակ, կհիշեցնենք Իրանի հայտի մասին, կա Աֆղանստանի հայտը: Եթե հարցին նայենք խիստ ժամանակագրական առումով, ապա Իրանի կողմից առաջին հայտը ներկայացվել է 2006 թվականին: Սակայն պաշտոնապես հայտը ներկայացվել է 2008 թվականին»,- ասել է նա:

Лавров поднимет вопрос о присоединении Ирана к ШОС
Глава МИД РФ Сергей Лавров намерен поднять вопрос о присоединении Ирана к Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) на заседании Совета министров иностранных дел ШОС. Об этом, как передает РИА Новости, заявил журналистам специальный представитель президента России по делам ШОС Бахтиер Хакимов.
"Мы, например, напоминаем о заявке Ирана, есть заявка Афганистана. Если брать строго хронологически, то первая заявка Ираном была подана в 2006 году. Но официально, правильно оформленную заявку Тегеран подал в 2008", - отметил он.