Հույն-կիպրացիները դե՞մ են կիպրական խնդրի կարգավորմանը
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հրաժարվել է մասնակցել Ստամբուլում Մարդասիական համաշխարհային գագաթաժողովի շրջանակներում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կազմակերպած ճաշկերույթին: Ինչպես փոխանցում է Hurriyet-ը, մերժման պատճառ է դարձել ճաշկերույթին Կիպրոսի թուրքական հատվածի նախագահ Մուստաֆա Ակընջիի մասնակցությունը:
Հարկ է նշել, որ Անաստասիադիսի այս քայլը որոշակի տարակուսանք է առաջացնում: Ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Անաստասիադիսը և Ակընջին հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ևս մեկ անգամ վճռականություն հայտնելով մինչև ընթացիկ տարվա վերջ հասնելու կիպրական խնդրի կարգավորմանը՝ կղզում դաշնային պետության ստեղծման միջոցով: Մեկ տարվա ակտիվ բանակցություններից հետո, կողմերը դեռ ունեն տարաձայնություններ՝ մասնավորապես անվտանգության և հաշտության երաշխիքների վերաբերյալ: Անաստասիադիսը կարծում է, որ կղզու երկու մասերի ղեկավարները համաձայնության հասնեն առանց Թուրքիայի, մինչդեռ թուրք-կիպրացիների ղեկավարի պնդմամբ՝ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ որոշումը պետք է ընդունվի ընդլայնված համաժողովում՝ երաշխավոր պետությունների՝ Հունաստանի, Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի մասնակցությամբ:
Հարկ է նշել, որ եթե ամեն դեպքում Կիպրոսի երկու հատվածների ղեկավարներին հաջողվի համաձայնության գալ հակամարտության կարգավորման շուրջ, հաշտությունը կարող է և չկայանալ. կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությանը պետք է համաձայնություն տա նաև Կիպրոսի երկու մասերի բնակչությունը: Նախորդ հանրաքվեին, որ կայացել է 2004 թվականին ՄԱԿ-ի այն ժամանակվա գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանի նախաձեռնությամբ, հույն կիպրացիները մերժել են կղզու վերամիավորման առաջարկը՝ նշելով, որ դա կլինի իրենց կողմից կղզու օկուպացիայի ճանաչում:
Կղզու վերամիավորումը մեծ հաշվով ձեռնտու է գլխավորապես թուրք-կիպրացիներին, ովքեր ոչինչ «չզոհելով» դառնում են ԵՄ անդամ և օգտվում դրա տված առավելություններից, իսկ հույն-կիպրացիները արդյունքում գրեթե ոչինչ չեն ստանում: Այս համատեքստում վերլուծաբանները կարծում են, որ եթե նույնիսկ Կիպրոսի երկու հատվածների ղեկավարները քաղաքական կամք ցուցաբերեն հակամարտության կարգավորման հարցում, հույն-կիպրացիները կրկին կարող են մերժել այդ առաջարկությունը: Կիպրոսի հունական մասի նախագահի հրաժարվելը մասնակցել ճաշկերույթին, որին ներկա է լինելու նաև թուրքական Կիպրոսի ղեկավարը, կարել է դիտարկել հենց այս համատեքստում:
Հիշեցնենք, Կիպրոսը բաժանվել է երկու՝ հունական և թուրքական մասերի 1974 թվականին Հունաստանին կղզու միացումը թույլ չտալու նպատակով Թուրքիայի զինված ներխուժման արդյունքում: 1983 թվականին Կիպրոսի տարածքի 37 տոկոսի վրա հռչակվում է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետություն, որը մինչ այժմ ճանաչել է միայն Թուրքիան: Նշենք, որ Ադրբեջանը ևս քննարկում էր թուրքական Կիպրոսի ճանաչման հարցը, սակայն Ղարաբաղի հետ նույնականացումից վախենալով՝ հրաժարվեց այդ մտքից:

Греки-киприоты против урегулирования кипрской проблемы?
Президент Кипра Никос Анастасиадис отказался принять участие в ужине, организованном Эрдоганом в Стамбуле -там он принимал участие в работе Гуманитарного всемирного саммита. Как передает Hurriyet, причиной отказа стало присутствие на ужине руководителя самопровозглашенной республики Северный Кипр Мустафы Акынджа. Этот шаг Анастасиадиса вызывает некое недоумение. Только на прошлой неделе главы греческой и турецкой частей Кипра Никос Анастасиадис и Мустафа Акинджи в совместном заявлении еще раз выразили решимость преодолеть в 2016 году все препятствия, мешающие достижению урегулирования проблемы путем создания федерального государства на острове. Отмечается, что после года интенсивных переговоров у сторон все еще остаются разногласия - в частности, относительно вопроса безопасности и гарантий примирения. Лидер греков-киприотов хочет, чтобы сначала двое лидеров достигли соглашения без Турции. Акинджи предлагает принять решение на широкой конференции с государствами-гарантами - Грецией, Турцией и Великобританией, которые потом финализируют соглашение.
Однако надо отметить, что даже если руководство двух частей острова придет к согласию, примирение все же может и не состояться: ведь свое согласие на политический документ о примирении должны дать жители обоих частей Кипра. На прошлом референдуме, в 2004 году, как известно, греки-киприоты отвергли план тогдашнего генсека ООН Кофи Аннана по урегулирование кипрской проблемы. 75,8% греков-киприотов проголосовали против этого плана, считая, что он предусматривает не объединение острова, а признание результатов интервенции и оккупации.
Вообще надо отметить, что сейчас тоже воссоединение острова по большому счету в пользу только турок-киприотов, ведь это непризнанное государство, практически ничем не "жертвуя", получает членство в ЕС и последующие из этого дивиденды. А греки-киприоты взамен на это ничего не получают. В этом контексте аналитики считают, что даже если у властей обеих сторон найдется политическая воля, народ - в данном случае греки-киприоты -может дать "задний ход". Отказ президента греческой части Кипра от участия в ужине, на котором присутствует президент турок-киприотов, можно рассматривать именно в этом контексте.
Напомним, что Кипр разделен с 1974 года после вооруженного вторжения Турции, спровоцированного попыткой присоединения острова к Греции. В 1983 году была провозглашена Турецкая Республика Северного Кипра на 37 %-ах острова. Ее признала только Турция. В  один момент и Азербайджан заикнулся было о признании, однако не сделал этого - из-за возможных аналогий с Карабахом.
Переговоры по кипрскому урегулированию были возобновлены в мае 2015 года после избрания Мустафы Акынджа на пост президента турецкой части Кипра: переговоры были остановлены в октябре 2014 года после того, как Турция начала сейсмическую разведку месторождений углеводородов в исключительной экономической зоне Кипра.