Հարավային Կորեան նախազգուշական կրակ Է բացել հյուսիսկորեական նավերի ուղղությամբ
Հարավային Կորեայի ռազմածովային ուժերը նախազգուշական կրակ են հյուսիսկորեական երկու նավերի վրա բացել այն բանից հետո, երբ նրանք կտրել-անցել Դեղին ծովում երկու երկրների միջև վիճահարույց սահմանը: Այս մասին հայտնում  են հարավկերոական լրատվամիջոցները՝ երկրի գլխավոր շտաբին հղումով:
Նշվում է, ոչ նախազգուշական կրակոցներից անմիջապես հետո սահմանախախտները վերադարձել են ԿԺԴՀ-ի տարածքային ջրեր: Դեղին ծովի շրջանում կորեական երկու պետությունների միջև համաձայնություն չկա բաժանման գծի վերաբերյալ, ի տարբերություն ցամաքի ռազմասահմանազատիչ գծի: Պաշտոնապես երկու Կորեաները պատերազմի վիճակում են գտնվում 1950 – 1953 թվականների զինված հակամարտության ժամանակներից ի վեր: Դիմակայությունն այն ժամանակ ավարտվեց զինադադարի համաձայնությամբ:

Южная Корея открыла предупредительный огонь по судам КНДР
ВМС Южной Кореи открыли предупредительный огонь по двум судам КНДР после того, как они пересекли спорную границу между двумя государствами в Желтом море. Об этом, как передает lenta.ru, сообщает "Eнхап" со ссылкой на представителя южнокорейского генштаба.
Патрульный катер и рыболовецкое судно из КНДР пересекли так называемую северную разграничительную линию и повернули обратно после предупредительных выстрелов.
В районе Желтого моря между двумя корейскими государствами нет согласия относительно раздела, в отличие от военно-демаркационной линии на суше. Формально две Кореи находятся в состоянии войны со времен вооруженного конфликта 1950-1953 годов. Противостояние завершилось тогда соглашением о перемирии.