Ապրիլյան պատերազմից հետո կտրուկ աճել է ԼՂՀ այցելող օտարերկյա պաշտոնյաների թիվը
Ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ձեռնարկած լայնածավալ ռազմական գործողություններով Ադրբեջանն անուղղակիորեն նպաստեց նրան, որ ԼՂՀ-ն  հայտնվի  միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Այդ օրերին Ղարաբաղյան հակամարտությունը դարձավ  միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների թեժ թեմաներից մեկը և մի քանի տասնյակ օտարերկրյա լրագրողներ այցելեցին ԼՂՀ՝ տեղում ծանոթանալու և լուսաբանելու ստեղծված իրավիճակը:
Այս համատեքստում հետաքրքիր է նաև արձանագրել, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ավելի հաճախակի դարձան օտարերկրյա քաղաքական գործիչների այցերը ԼՂՀ և հանդիպումներն արցախյան բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Ասվածը հիմնավորելու համար անհրաժեշտ է ուղղակի նշել, որ միայն ապրիլ- մայիս ամսիների ընթացքում ԼՂՀ նախագահն օտարերկյա քաղաքական գործիչների հետ  անցկացրել է 6 պաշտոնական հանդիպում: Օտարերկյա հյուրերի շարքում էին պատգամավորներ Եվրոպական խորհրդարանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Հունաստանից, Լատվիայից և Բուլղարիայից: Իսկ օրինակ փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում բացի ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ հանդիպումներից,  ԼՂՀ նախագահն ունեցել է ընդամենը մեկ հանդիպում Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարանի մի խումբ անդամների հետ:
Օտարերկրյա պաշտոնյաների՝ ԼՂՀ այցերի նման կտրուկ աճը նախևառաջ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի շնորհիվ ԼՂՀ-ն հայտնվեց միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Քառօրյա պատերազմից հետո ավելի շատ օտարերկյա պաշտոնյաներ սկսեցին հետաքրքրվել տեղի ունեցող զարգացումներով, ինչն էլ նրանց դրդեց այցելել ԼՂՀ և տեղում ծանոթանալ իրավիճակին: Ղարաբաղյան հակամարտության թեմայի ակտուալացումը նպաստեց նրան, որ օտարերկյա շատ պաշտոնյաներ սկսեցին ԼՂՀ-ն ընկալել որպես հակամարտության անմիջական կողմ, առանց որի հակամարտությունը չի կարող վերջնական լուծում ստանալ: Ամենևին պատահական չէ, որ վերջին շրջանում ավելի շատ օտարերկյա պաշտոնյաների կողմից բարձրաձայնվեց ԼՂՀ՝ հակամարտության անմիջական կողմ լինելու մասին, ինչպես օրինակ, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը, ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը, ինչպես նաև Մինսկի խմբի ՌԴ համանախագահ Իգոր Պոպովը:
Սրան զուգահեռ ԼՂՀ այցելած, և ոչ միայն, մի շարք պաշտոնյաներ սկսեցին ավելի հաճախ բարձրաձայնել ԼՂՀ խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ոտնձգությունների մասին և շրջանառել այն թեզը, որ անհրաժեշտ է մշակել հավելյալ մեխանիզմներ, որոնցով հնարավոր կլինի պաշտպանել խաղաղ բնակչության իրավունքները՝ անկախ պետության ճանաչումից: Այս առումով պատահական չէ, որ սկսեց ավելի շատ զուգահեռներ տարվել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Կոսովոյի միջև: Ինչպես ԱՄՆ Իլինոյս նահանգից սենատոր Մարկ Քիրքն էր նկատել վերջին զարգացումներից հետո, ադրբեջանական ագրեսիայի ցանկացած ակտ կուժեղացնի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փաստարկները Կոսովոյի ճանապարհով շարժվելու մասին, այն է՝  խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան կանխելու համար միջազգային հանրությունը ստիպված կլինի ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:
Ուստի, վերջին շրջանում ԼՂՀ վերաբերյալ միջազգային հանրության իրազեկվածության բարձրացման շնորհիվ տեղի  է ունեցել ԼՂՀ վերաբերյալ պատկերացումների որոշակի փոփոխություն, որը չի կարող դրական չանդրադառնալ ԼՂՀ ճանաչման գործընթացի վրա:

After April Four-Day War Number of Visits of Foreign Officials to NKR Sharply Increased
At the beginning of April as a result of wide-scale military operations against Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Azerbaijan indirectly made NKR appear in the center of the attention of international community.  During those days Karabakh conflict became a top news for leading international media agencies and tens of foreign reporters visited NKR to get first hand information and cover the situation.
In this context it is interesting also to state that after the four-day April war the visits of foreign officials to NKR and meeting with NKR high level officials became more frequent. To make the claim grounded it is enough to state that only in the period of April-May the NKR President had 6 official meetings with foreign officials. Among the foreign guests there were MPs from the European Parliament, Germany, France, Greece, Latvia and Bulgaria. To compare in the period of February-March besides the meeting with the personal representative of the OSCE chairman-in-office, NKR President had only one meeting with a group of Flemish parliamentarians of the Kingdom of Belgium.
Such a sharp increase in the number of the foreign officials’ visits to NKR first of all proves the above mentioned thesis according to which NKR appeared in the center of the attention of the international community. After four-day war more foreign officials become interested in the developments in NKR which made them to visit NKR and get first hand information. The actualization of the topic on Karabakh conflict contributed to starting to perceive NKR as a direct side in the conflict by more officials who claim that without it the conflict cannot be resolved.  In this sense it is not occasional at all that recently more officials voiced about NKR’s being direct party in the conflict. It was voiced by such foreign official as MP of the European Parliament Frank Engel, former US Ambassador to Armenia John Evans, and the Russian Co-Chair of the OSCE Minsk Group Igor Popov.
In parallel  a group of  officials who visited NKR and not only them began to more frequently voice about the aggression against the peaceful residents of NKR by Azerbaijan and circulate the thesis according to which additional mechanisms are necessary to ensure that the rights of the peaceful population are defended. In this sense it is not occasional either that the parallels began to be drawn between Nagorno-Karabakh Republic and Kosovo. As US Senator from Illinois Mark Kirk noted, after recent developments any act of Azerbaijani aggression will strengthen the arguments of the Nagorno Karabakh Republic to reach the resolution of the conflict the way Kosovo conflict was resolved. To put it otherwise to stop the Azerbaijani aggression against peaceful residents the international community will be forced to recognize NKR independence.
Thus as a resulted of awareness-raising of the international community on NKR some changes took place in their perceptions, which cannot but to positively affect the process of NKR international recognition.