Հայաստանը բացեց իմ մտահորիզոնը. գերմանացի նկարիչ (լուսանկարներ)
Հայաստանը բացեց իմ մտահորիզոնը: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է գերմանացի երիտասարդ նկարիչ Շտեֆան Շվարցերը, ում՝ Հայաստանին նվիրված գծանկարների ցուցադրությունը նախօրին կայացավ Երևանում Գերմանիայի դեսպանատանը:
Նկարիչը 2015 թվականի հոկտեմբերին Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Արվեստի հիմնադրամի և Գերմանիայի արտգործնախարարության տրամադրած կրթաթոշակով ճամփորդել է Հայաստանում՝ գնալով գերմանացի նկարիչ Հայնրիխ Թեոդոր Վեհլեի հետքերով, որը, որպես գիտարշավի մասնակից, 19-րդ դարի սկզբին եղել է Հայաստանում: «Տպավորությունները շատ են, չեմ կարող դրանք բոլորը նկարագրել: Շատ տարբեր է կյանքը Գերմանիայում և այստեղ», - նշեց նկարիչը՝ հավելելով, որ ավելի շատ իրեն դուր են եկել մարդիկ և ուտելիքը: «Ինձ համար, որպես արտասհմանցի արվեստագետի, շատ կարևոր է շփվել մարդկանց հետ, և մարդիկ այստեղ իսկապես շատ ընկերասեր են», - նշեց Շվարցերը:
Նկարիչը Հայաստանում իր տեսածն ու բացահայտածը վավերագրել է բազմաթիվ գծանկարներում, որոնց մի մասն այժմ ցուցադրվում է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանությունում: Բացի բնապատկերներից Շվարցերի ուշադրությունը գրավել են նաև Երևանում կանգառման նշանները, որոնց նվիրված նկարների մի յուրօրինակ հավաքածու է ստեղծել նա:

"Armenia has opened my eyes, my perception of the world," young German artist Stefan Schwarzer said in a talk with "Armedia" IAA, whose exhibition of graphic works on Armenia opened yesterday at the German Embassy in Armenia.
In October 2015 the painter by the support of Art Scholarship Foundation of Saxony-Anhalt and the Ministry of Foreign Affairs of Germany, traveled to Armenia. He repeated the path of the famous German artist Heinrich Theodor Vehle (1778-1805), who in the 19th century came to Armenia as part of a scientific expedition. "There are so many impressions, I cannot describe all. The life in Germany is different from that of here," the artist mentioned adding that he liked the Armenian people and the food. "For me as a foreign artist it is important to communicate with people, and people here are very friendly," Schwarzer said.
The artist documented his findings in Armenia with graphic works, some of which are currently exhibited at the Embassy of the Federal Republic of Germany in the Republic of Armenia.