Հայաստանը բացեց իմ մտահորիզոնը. գերմանացի նկարիչ (լուսանկարներ)
Հայաստանը բացեց իմ մտահորիզոնը: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է գերմանացի երիտասարդ նկարիչ Շտեֆան Շվարցերը, ում՝ Հայաստանին նվիրված գծանկարների ցուցադրությունը նախօրին կայացավ Երևանում Գերմանիայի դեսպանատանը:
Նկարիչը 2015 թվականի հոկտեմբերին Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Արվեստի հիմնադրամի և Գերմանիայի արտգործնախարարության տրամադրած կրթաթոշակով ճամփորդել է Հայաստանում՝ գնալով գերմանացի նկարիչ Հայնրիխ Թեոդոր Վեհլեի հետքերով, որը, որպես գիտարշավի մասնակից, 19-րդ դարի սկզբին եղել է Հայաստանում: «Տպավորությունները շատ են, չեմ կարող դրանք բոլորը նկարագրել: Շատ տարբեր է կյանքը Գերմանիայում և այստեղ», - նշեց նկարիչը՝ հավելելով, որ ավելի շատ իրեն դուր են եկել մարդիկ և ուտելիքը: «Ինձ համար, որպես արտասհմանցի արվեստագետի, շատ կարևոր է շփվել մարդկանց հետ, և մարդիկ այստեղ իսկապես շատ ընկերասեր են», - նշեց Շվարցերը:
Նկարիչը Հայաստանում իր տեսածն ու բացահայտածը վավերագրել է բազմաթիվ գծանկարներում, որոնց մի մասն այժմ ցուցադրվում է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանությունում: Բացի բնապատկերներից Շվարցերի ուշադրությունը գրավել են նաև Երևանում կանգառման նշանները, որոնց նվիրված նկարների մի յուրօրինակ հավաքածու է ստեղծել նա:

Немецкий художник: "Армения открыла мои глаза"
"Армения открыла мои глаза, мое мироощущение", - в беседе с ИАА "Армедиа" заявил молодой немецкий художник Штефан Шварцер, выставка графических работ которого накануне открылась в посольстве Германии в Армении.
Художник в октябре 2015 года по стипендии Фонда Искусства федеральной земли Саксония-Анхальт и министерства иностранных дел Германии путешествовал в Армении. Он повторил путь известного немецкого художника Генриха Теодора Вехле (1778-1805), который в 19-ом веке приехал в Армению в составе научной экспедиции. "Впечатлений очень много, не могу все описать. Очень отличается жизнь в Германии от здешней", - отметил художник, добавив, что ему очень понравились в Армении люди и еда. "Для меня как зарубежного художника важно общаться с людьми, и люди здесь очень дружелюбны", - отметил Шварцер.
Художник документировал свои открытия в Армении в графических работах, некоторые из которых в настоящее время выставлены в посольстве Федеративной Республики Германии в РА.
Отметим, что внимание Шварцера также привлекли парковочные знаки в Ереване. Художник посвятил им уникальную коллекцию картин, которую обещал пополнить.