ՆԱՏՕ-ի ծախսերը 2016 թվականին զգալիորեն կաճեն. Սթոլթենբերգ
Եվրոպայում պաշտպանական կարիքների վրա ՆԱՏՕ-ի ծախսերը 2016 թվականին կաճեն՝ «ռուսական ագրեսիայի» և միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով: Այս մասին The Financial Times-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը:
«2016 թվականի կանխատեսումը, որը հիմնված է դաշինքի երկրներից ստացվող տվյալների վրա, ցույց է տալիս, որ 2016-ը կլինի եվրոպացի դաշնակիցների ավելացված ծախսերով առաջին տարին վերջին շրջանում»,- ասել է Ստոլտենբերգը:
ՆԱՏՕ-ի ծախսերի վերաբերյալ դաշինքի գլխավոր քարտուղարը կոնկրետ թվեր չի նշել, սակայն FT-ի տվյալներով 2016 թվականի դաշինքի եվրոպական անդամները ծախսել են 253 մլրդ, իսկ ԱՄՆ-ը՝ 618 մլրդ դոլար:

Столтенберг объявил о росте расходов на оборону в Европе из-за российской угрозы
Расходы на оборону европейских стран-членов НАТО в 2016 году вырастут впервые почти за десять лет из-за угрозы "российской агрессии" и миграционного кризиса. Об этом заявил в интервью The Financial Times генсек Североатлантического альянса Йенс Столтенберг, передает lenta.ru.
"Прогноз на 2016 год, основанный на данных стран-членов альянса, указывает на то, что 2016-й будет первым годом с увеличившимися расходами европейских союзников на оборону впервые за многие, многие годы", - сказал Столтенберг.
Конкретные цифры генсек НАТО не привел, однако FT отмечает, что в 2016 году европейские члены альянса потратили на оборону 253 миллиарда долларов, тогда как США — 618 миллиардов.