Փախստականների հարցով Թուրքիա-ԵՄ համաձայնագիրը անօրինական է. Amnesty International
ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև կնքված հետընդունման մասին համաձայնագիրն «անօրինական և անխիղճ է», և դրա իրագործումը պետք է անհապաղ դադարեցվի: Այս մասին նշել են Amnesty International ոչ կառավարական կազմակերպության փորձագետները ուրբաթ օրն իրենց տարածած հետազոտության մեջ: Կազմակերպության փորձագետները նշում են 3 ոլորտ, որոնցում Թուրքիան չի համապատասխանում փախստականների իրավունքների պաշտպանության միջազգային նորմերին, ինչի պատճառով հետընդունման մասին ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը անօրինական է:
Նախ Amnesty International-ն ընդգծում է, որ Անկարան հնարավորություն չունի օպերատիվ կերպով մշակելու ապաստան խնդրողների հարյուր հազարավոր դիմումները, ինչի հետևանքով մարդիկ մի քանի տարով հայտնվում են իրավական վակուումում:
Որպես երկրորդ խնդիր իրավապաշտպան կազմակերպությունն առանձնացնում է Թուրքիա ժամանածների համար երկարաժամկետ որոշումների բացակայությունը: Զեկույցում նշվում է, որ Անկարան չի տրամադրում փախստականի լիիրավ կարգավիճակ, ինչը մի կողմից՝ մարդկանց թույլ չի տալիս նոր կյանք սկսել երկրում, մյուս կողմից՝ քիչ հույս է թողնում, որ նրանք կլինեն տեղափոխման ծրագրում և կհայտնվեն այլ երկրներում:
Amnesty International-ն ուշադրություն է հարվիրում նաև այն հանգամանքի վրա, որ թեև Թուրքիան ժամանակակից հակամարտություններից հետո ամենաշատ փախստականների է ընդունել աշխարհում, սակայն երկիր ժամանած սիրիացիների ճնշող մեծամասնությունը չեն ստանում կառավարության աջակցությունը:

Amnesty International назвала незаконным соглашение Турции и ЕС по беженцам
Соглашение о реадмиссии беженцев, заключенное Евросоюзом и Турцией, является "незаконным и бессовестным" и его выполнение должно быть немедленно прекращено. Такое мнение эксперты неправительственной организации Amnesty International выразили в распространенном ими в пятницу исследовании, посвященном этой теме, передает ТАСС.
Эксперты НПО называют три области, в которых Турция не соответствует международным нормам в области защиты беженцев, чтобы стать частью соглашения с ЕС о их реадмисии.
Во-первых, Amnesty International указывает на то, что у Анкары нет возможности оперативно обрабатывать сотни тысяч запросов просителей убежища, в результате чего люди оказываются на несколько лет в правовом вакууме.
Второй проблемной областью Amnesty International называет отсутствие долгосрочных решений для прибывающих в Турцию в поисках лучшей доли. Как говорится в докладе, Анкара не предоставляет полного статуса беженца, что, с одной стороны, не позволяет людям начать новую жизнь в стране, а с другой - оставляет мало надежд, что они попадут под программы переселения и окажутся в других странах.
В-третьих, Amnesty International обращает внимание на то, что, хотя Турция и приняла после современных конфликтов больше всего беженцев в мире, подавляющее большинство из прибывших в страну сирийцев не получает поддержки правительства.