Սաուդյան Արաբիան բարձրացրել է նավթի գներն ԱՄՆ-ի համար
Սաուդյան Արաբիան նվազեցնում է նավթի գները եվրոպացի գնորդների համար՝ միաժամանակ բարձրացնելով ԱՄՆ-ի համար, հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Պետական նավթային Saudi Aramco ընկերությունը հյուսիսարևմտյան Եվրոպայի երկրների համար նավթի հումքի մեկ բարելի գինը նվազեցրել է 35 ցենտով, իսկ միջերկրածովյան տարածաշրջանի երկրների համար՝ 10 ցենտով։ Միաժամանակ, գները 10 ցենտով բարձրացել են ԱՄՆ-ի համար։ Նշվում է, որ նոր գները վերաբերում են հուլիսյան ֆյուչերսային մատակարարումներին:
Պարբերականի կարծիքով՝ Էր-Ռիադի նման որոշումը պայմանավորված է Իրանի կողմից Եվրոպա նավթի մատակարարումների վերսկսմամբ:
- Տնտեսություն. զարգացումներ ատոմակայանի շուրջ «Առավոտյան լուրեր Լիլիթ Թումանյանի հետ» հաղորդման «Հայացք. տնտեսություն» խորագրի ներքո «Հայացք» վերլուծական...
- Գիտակցաբար, կամ ոչ այնքան, մենք կարող ենք կանգնել ատոմակայանը փակելու հարցի առաջ Մեծամորի ատոմակայանի շուրջ Ռուսաստանի Դաշնության հետ պայմանավորվածությունների փոփոխությունը կարող է ինչպես...
- ՀԱՅԱՑՔ Երևանից. բանակցություններ գազի գնի շուրջ «Հայացք Երևանից. Երկրագունդ» հաղորդման շրջանակներում Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, էներգետիկ...
- Վրաստանը ցանկանում է ազատվել ադրբեջանական գազի մենաշնորհից Վրաստանը Ռուսաստանում այլընտրանք է փնտրում ադրբեջանական գազին: Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար...
- Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակը և դրա շուրջ զարգացումները (ՏԵՂԵԿԱՆՔ) ասպյան ավազանի կարգավիճակի լուծումը կարևորվում է էներգառեսուրսների համաշխարհային շուկայի զարգացման նպատակով:...

Саудовская Аравия подняла цены на нефть для США
Государственная нефтяная компания Саудовской Аравии Saudi Aramco снижает цены на нефть для потребителей в Европе и повышает для США. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету The Wall Street Journal.
Цены будут снижены на 35 центов за баррель для северо-западного региона, и на 10 для средиземноморского. На те же 10 центов повысилась цена для США. Речь идет о фьючерсах с поставкой в июле.
По мнению издания, снижение цен связано с февральским возобновлением поставок нефти в Европу Ираном.
- Грузия не желает видеть Азербайджан в качестве монопольного поставщика газа Мы не хотим, чтобы сложилось монопольное положение и единственным поставщиком выступал Азербайджан.
- Азербайджан повышает цены на газ для Грузии В 2018 году из Азербайджана в Грузию было поставлено 2,208 млрд кубометров газа, что на 22,8% больше, чем в 2017 году.
- "Газовая атака" на Россию Турецкие аппетиты в посредничестве между Европой и Тегераном не заканчиваются лишь углеводородами.
- Европейцы оскорбили азербайджанские трубы Плохие эти европейцы - из-за каких-нибудь старых деревьев новые трубы оскорбляют!
- Страны ОПЕК договорились о сокращении добычи нефти В последний раз стран ОПЕК договаривались о сокращении добычи нефти восемь лет назад.