Հայ-ռուսական ՀՕՊ միավորված համակարգի ստեղծման դեպքում հրամանատարությունը Ռուսաստանին չի անցնի. Թևան Պողոսյան (բացառիկ)
fmgnews.info
ՀՀ տարածքում գտնվող բոլոր ՀՕՊ համակարգերը ամբողջովին ենթարկվելու են ՀՀ ՀՕՊ համակարգի հրամանատարությանը: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում այս մասին նշել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Թևան Պողոսյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի և Ռուսաստանի համատեղ ՀՕՊ համակարգի ստեղծման հարցը: «Ես ընդհանուր քննարկման ժամանակ  կողմ եմ քվեարկել՝ մանրամասն իմանալով բոլոր տեխնիկական խնդիրները, որոնք հանրավորություն են տալիս լուծել այս համաձայնագրով», - նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ համաձայնագրի հանդեպ բասացական վերաբերմունքը  շատ ժամանակ պայմանավորված է նրանով, որ միավորվածը միասնական հետ են շփոթում: «Միավորվածը դա համատեղն է՝ միասին են աշխատելու, բայց ոչ թե մեկ մարմին են լինելու», - նշում է պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ ՀՕՊ ուժերն ունեն իրենց անկախ գործելու և զարգանալու հնարավորությունը:
«Շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես է մինչ հիմա աշխատել ՀՕՊ ուժերի համագործակցությունը և հրամանների կատարման շղթան, որն ունեցել է իր մեջ երկարատև խնդիր: Երբ ռուսական ուժերը պետք է որևէ գործողության մասնակցեին, այստեղից պետք է զեկուցվեր Ռոստով, Ռոստովից՝ Մոսկվա, այնուհետև նույն շղթայով վերադառնար: Իսկ մենք գիտենք, որ ՀՕՊ ուժերի յուրահատկությունը այն է, որ որոշումները պետք է ընդունվեն վայրկյանների ընթացքում: Այս շղթան հիմա դուրս է գալիս: Այժմ ՀՀ ՀՕՊ ուժերի հրամանատարն է հրամանները տալու», - նշել է Թ. Պողոսյան:
Նշենք, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի համատեղ ՀՕՊ համակարգի ստեղծման հարցն այժմ գտնվում է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների քննարկման մակարդակում: Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ռուսական կողմի որդեգրած դիրքորոշման հետևանքով համաձայնագիրը Հայաստանում որոշակի հակասական արձագանքներ է առաջացրել: «Հասկանում եմ, որ այսօրվա իրավիճակը, երբ հասարակությունը ընկալում է, որ ռուսական կողմը չի կատարել իր ռազմավարական դաշնակցի պարտականությունները, չկա որևէ վստահություն: Բայց դա այն խնդրին այդքան էլ չի վերաբերում, քանի որ միևնույն է հրամանատարությունը մնում է հայկական կողմին», - նշել է Պողոսյանը:
2015 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրվել է «Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում ՀՕՊ միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագիր: Նշվում է, որ ՀՕՊ միավորված համակարգը նախատեսված է գործելու միայն ագրեսիայի անմիջական սպառնալիքի և պատերազմի ժամանակ: Համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս օգտագործել ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական զորքերի հնարավորությունները` ընդհուպ մինչև միջուկային զենքի կիրառում: ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական ուժերն ունեն արբանյակային համակարգ, որը ՀՀ տարածքում կարող է օգտագործվել ի շահ ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի: Ռուսական կողմն ունի նաև հսկման համակարգեր, որոնք նույնպես կարող են կիրառվել ի շահ ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի: Նշվածը, ինչպես նաև համաձայնագրի մի շարք այլ կետեր միանշանակ նպաստում են մեր երկրի հակաօդային պաշտպանության համակարգի ամրապնդմանը:

Russia-Armenia Joint Anti-Aircraft Warfare Systems: Commending will not be Carried out by Russia (EXCLUSIVE)
fmgnews.info
All anti-aircraft warfare systems in the territory of the Republic of Armenia will be completely under the control of the commander of the Armenian anti-aircraft warfare systems. This was declared by the member of the Armenian National Assembly Tevan Pghosyan in an interview with "Armedia" IAA, commenting on the creation of joint anti-aircraft warfare systems between Russia and Armenia. "I have voted in favor of the agreement in the general discussions, knowing well what opportunities this agreement gives for solving all the technical issues," the MP said, adding that the negative attitude towards the agreement is connected with the fact that most of the time people confuse what "joint" and "common" are. "They will work together, but they won't be a single body," the MP emphasized.
"It is very important to understand how the anti-aircraft warfare systems have worked in cooperation and command execution chain until now. When Russian forces were going to participate in any action, it should be reported to Rostov, from Rostov to Moscow, then the answer came with the same chain. And we know that the uniqueness of the anti-aircraft warfare systems is that decisions should be made within seconds. This chain now is coming out. Now the commander of the anti-aircraft warfare systems gives orders," Poghosyan said.
The creation of joint anti-aircraft warfare systems between Russia and Armenia is now at the level of the discussion of the legislative bodies of both countries. Because of the stance adopted by Russia during the April war the agreement has caused some controversies in Armenia. "I understand that in the current situation, when the society sees that the Russian side has not carried out the obligations of the strategic ally, there is no confidence towards Russia. But this issue is not related to it, as the commanding will be carried out by the Armenian side," Poghosyan said.
In December 2015, Armenia and Russia signed an agreement in Moscow on joining the anti-aircraft warfare systems of the two countries. As experts claim, the agreement will contribute to the strengthening of our country's air defense system.