Եվրո-2016-ի տապալման հնարավոր 3 սպառնալիքները
Այսօր Ֆրանսիայում մեկնարկում է ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը՝ Եվրո-2016-ը: Այս կապակցությամբ կանխատեսումներ են անում ոչ միայն սպորտային վերլուծաբաններն, այլ նաև՝ քաղաքագետները և անգամ օդերևութաբանները: Մասնավորապես՝ երկրում շարունակվող հեղեղումները, բողոքի ցույցերը և ահաբեկչության մեծ սպառնալիքը կարող են փչացնել ֆուտբոլասերների համար երկար սպասված այս տոնը:
Այսպես, այսօր տեղատարափ անձրևների պատճառով վտանգավորության «նարնջագույն» մակարդակ են հայտարարել երկրի հյուսիս-արևմուտքի Կոտ-դ՝Արմոր, Ֆինիստեր և Մորբիան դեպարտամենտներում։ Ամեն դեպքում օդերևութաբանների կանխատեսումներով հեղեղումների վտանգը կարելի է անցած համարել և եղանակն, ամենայն հավանականությամբ, տհաճ անակնկալ չի մատուցի:
Ֆրանսիական իշխանություններին Եվրո-2016 առանց պատահարների անցկացնելու հարցում այժմ ավելի շատ մտահոգում է ահաբեկչության սպառնալիքը և արհմիությունների գործադուլները, որոնք կաթվածահար են անում երկրի տրանսպորտային և առաջնային նշանակության այլ ոլոտների աշխատանքը:
Նշենք, որ աշխատանքից ազատելու ընթացակարգի պարզեցում, աշխատաժամանակը երկարացնելու հնարավորություն նախատեսող աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխման կառավարության առաջարկի պատճառով հակակառավարական ցույցերը ցնցում են ողջ Ֆրանսիան արդեն երեք ամիս։ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ֆրանսիական արհմիությունների ղեկավարներին նախազգուշացրել է գործադուլների չանել՝ փորձելով տապալել ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը՝ ընդգծելով, որ պետությունը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումներն առաջնությունն առանց միջադեպերի անցկացնելու համար: Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս փորձն, իշխանությունների նման հայտարարություններն  դժգոհության ավելի մեծ ալիք են բարձրացնում երկրում:
Չնայած երկրում հասարակական անկարգությունների մեծ հավանականությանը,  Եվրո-2016-ի ամենամեծ սպառնալիքը մնում է ահաբեկչությունը: Փարիզի ահաբեկչությունն իրականացրած միակ ողջ մնացած ահաբեկչի համակարգչում հայտնաբերվել էր նաև Եվրո-2016-ի ժամանակ ահաբեկչությունների իրականացնելու մասին տեղեկություններ: Եվրո-2016-ի ժամանակ ահաբեկչական գործողությունների բարձր հավանականության մասին հայտարարել է նաև անձամբ երկրի նախագահը՝ քաղաքացիներին կոչ անելով զգոնություն ցուցաբերել: Խնդրի մասշտաբն ավելի լավ պատկերացնելու համար նշենք, որ Ֆրանսիան խաղերի անվտանգությունն ապահովելու համար առաջնության մասնակից երկրներին խնդրել է նաև ոստիկաններ ուղարկել ֆրանսիացի կոլեգաների հետ սեփական երկրպագուների անվտանգությունն ապահովելու համար: Բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, արդեն իրենց քաղաքացիների խորհուրդ են տվել խուսափել Եվրո-2016-ի ժամանակ Ֆրանսիա այցելելուց:
Այսպիսով, այսօր ամբողջ աշխարհը սրտատրոփ սպասում է ինչպես ֆուտբոլային միջոցառման արդյունքերին, այնպես էլ հնարավոր միջադեպերի վերաբերյալ լուրերի:

Евро-2016: какой сюрприз готовит Франция?
Сегодня во Франции стартует чемпионат Европы по футболу - Евро-2016. По этому поводу прогнозы делают не только спортивные аналитики, но и политологи и даже метеорологи. В частности, угрозы наводнения и теракта, а также продолжающиеся в стране протесты претендуют омрачить долгожданный футбольный праздник.
Так, сегодня из-за проливных дождей в трех департаментах был объявлен "оранжевый" уровень опасности. В любом случае, по прогнозам метеорологов, риск наводнений миновал, и наверняка погода не преподнесет неприятных сюрпризов.
Французские власти во время проведения Евро-2016 больше всего озабочены угрозой терроризма и забастовкой профсоюзов, которые парализовали транспортный и другие отрасли страны.
Так, Франция охвачена забастовками из-за предложенной правительством реформы трудового законодательства уже третий месяц, и существуют опасения, что протесты работников железной дороги могут сорвать стартовый матч Евро-2016 между сборными Франции и Румынии. Как передает BBC, президент Франции Франсуа Олланд предостерег французских профсоюзных лидеров от попыток сорвать забастовками чемпионат Европы, подчеркивая, что власти будет принимать все необходимые меры в случае таких попыток. Однако, как показывает опыт, такие заявления правительства вызывает еще большую волну недовольства.
Несмотря на большую возможность общественных беспорядков в стране, самой большой угрозой Евро-2016 является терроризм. Так, в компьютере единственного выжившего террориста парижских терактов была найдена информация о готовившихся терактах во время Евро-2016. Высокую вероятность террористических атак во время Евро-2016 признал и сам президент Франции Франсуа Олланд, призывая граждан быть бдительными. Чтобы лучше понять масштабы проблемы, отметим, что Франция попросила страны, участвующие в чемпионате, отправить своих полицейских для обеспечения безопасности своих болельщиков.
Таким образом, сегодня весь мир ждет не только результатов чемпионата, но еще и сюрприза, который может преподнести в лучшем случае погода во Франции, в худшем - террористы...