Շվեյցարիան հետ է կանչում ԵՄ անդամակցության վերաբերյալ հայտը
Շվեյցարիան հետ է կանչում Եվրամիությանը միանալու իր հայցը։ Նման որոշում է ընդունել խորհրդարանի «փոքր պալատը» (Նահանգների խորհուրդ)՝ աջակցելով մարտին «մեծ պալատի» (Ազգային խորհուրդ) կողմից ընդունված համանման որոշմանը, փոխանցում է ТАСС-ը։
Հայտը ներկայացվել էր 1992 թվականի մայիսին, սակայն կորցրել է իր ակտուալությունը նույն տարվա դեկտեմբերին անցկացված հանրաքվեից հետո, երբ շվեյցարացիներն աննշան առավելությամբ (կողմ՝ 50.3 տոկոս) դեմ արտահայտվեցին երկրի՝ Եվրոպական տնտեսական տարածքին միանալուն, որը ներկայում ներառում է իր մեջ ԵՄ բոլոր երկրներն ու Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիայի 4 երկրներից 3-ը։

Швейцария отзывает свою заявку о вступлении в Евросоюз
Швейцария отзовет свою просьбу о вступлении в Евросоюз. Такое решение принял в среду Совет кантонов - "малая палата" швейцарского парламента, - поддержав принятое в марте аналогичное решение "большой палаты", Национального совета, передает ТАСС.
Заявка на вступление была подана в мае 1992 года. Однако на деле она утратила актуальность после состоявшегося в декабре того же года судьбоносного референдума, когда швейцарские граждане с незначительным перевесом голосов ("за" - 50,3%) высказались против присоединения их страны к Европейскому экономическому пространству, включающему сейчас в себя все страны ЕС и три из четырех стран Европейской ассоциации свободной торговли.