ԵՄ-ում կոչ են արել ստուգել թուրք սահմանապահների կողմից սիրիացի փախստականների վրա կրակելու մասին լուրերը
Osman Orsal / Reuters
Եվրախորհրդարանի Քաղաքացիական ազատությունների հարցերով հանձնաժողովի պատգամավորները երեքշաբթի օրը կոչ են արել Եվրամիությանը ստուգել հաղորդագրություններն այն մասին, որ թուրք սահմանապահները կրակ են բացել սիրիացիների վրա, ովքեր փորձել են անցնել թուրք-սիրիական սահմանը, տեղեկացնում է հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Սիրիական ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիայի անդամներն ավելի վաղ իրենց կայքում հայտարարել էին, որ թուրք սահմանապահները սպանել են 11 սիրիացու, ովքեր փորձել են Իդլիբ շրջանում ընթացող ռազմական գործողություններից փախչել Թուրքիայի տարածք: Թուրք զինվորականներն այդ հաղորդագրությունները հերքել են:
Եվրապատգամավորների մեծ մասը խիստ մտահոգություն է հայտնել հաղորդագրությունների առնչությամբ: Եթե այդ հաղորդագրությունները հաստատվեն, ԵՄ-ի կողմից պետք է հետևեն որոշակի քայլեր:
Եվրապատգամավորները նաև կոչ են արել Եվրահանձնաժողովին գնահատել, թե արդյոք կարելի է նման հանգամանքներում իրագործել այս տարվա մարտին ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև կնքված միգրացիոն համաձայնագիրը:

EU Parliament Urged to Verify the Information of the Syrians Killed by Turkish Border Guards
Members of the EU Parliament's Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs noted that the European Union should verify reports claiming that Turkish border guards were shooting and killing Syrians fleeing their war-torn country, Sputnik News reports.
"The European Union should check the veracity of reports that Turkish border guards are shooting and killing Syrians who are trying to flee their country," the Committee said in a press release.
According to the press release, members of the European Parliament also asked the European Commission to "assess whether the EU-Turkey deal to manage migration and refugee flows can continue to apply in these circumstances."
The Committee also warned of consequences if "extremely worrying" reports from the Syria-Turkey border proved to be true.