ԵՄ-ում կոչ են արել ստուգել թուրք սահմանապահների կողմից սիրիացի փախստականների վրա կրակելու մասին լուրերը
Osman Orsal / Reuters
Եվրախորհրդարանի Քաղաքացիական ազատությունների հարցերով հանձնաժողովի պատգամավորները երեքշաբթի օրը կոչ են արել Եվրամիությանը ստուգել հաղորդագրություններն այն մասին, որ թուրք սահմանապահները կրակ են բացել սիրիացիների վրա, ովքեր փորձել են անցնել թուրք-սիրիական սահմանը, տեղեկացնում է հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Սիրիական ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիայի անդամներն ավելի վաղ իրենց կայքում հայտարարել էին, որ թուրք սահմանապահները սպանել են 11 սիրիացու, ովքեր փորձել են Իդլիբ շրջանում ընթացող ռազմական գործողություններից փախչել Թուրքիայի տարածք: Թուրք զինվորականներն այդ հաղորդագրությունները հերքել են:
Եվրապատգամավորների մեծ մասը խիստ մտահոգություն է հայտնել հաղորդագրությունների առնչությամբ: Եթե այդ հաղորդագրությունները հաստատվեն, ԵՄ-ի կողմից պետք է հետևեն որոշակի քայլեր:
Եվրապատգամավորները նաև կոչ են արել Եվրահանձնաժողովին գնահատել, թե արդյոք կարելի է նման հանգամանքներում իրագործել այս տարվա մարտին ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև կնքված միգրացիոն համաձայնագիրը:

В ЕС призвали проверить данные о стрельбе пограничников Турции по сирийцам
Члены комитета Европарламента по гражданским свободам во вторник призвали Евросоюз проверить сообщения о том, что турецкие пограничники якобы открыли огонь на поражение по сирийцам, пытающимся бежать из Сирии в Турцию, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу комитета.
Оппозиционеры из сирийской Нацкоалиции оппозиционных и революционных сил (НКОРС) ранее заявили на своем сайте, что турецкие пограничники расстреляли 11 сирийцев, пытавшихся бежать на территорию Турции от боевых действий в сирийской провинции Идлиб. Турецкие военные эти сообщения опровергли.
Большинство заседающих в комитете евродепутатов выразили крайнюю обеспокоенность в связи сообщениями, поступающими с сирийско-турецкой границы. По их словам, если эти сообщения подтвердятся, со стороны ЕС должны последовать определенные меры.
Евродепутаты также призвали Еврокомиссию оценить, можно ли продолжать в таких обстоятельствах выполнять миграционное соглашение между ЕС и Турцией, заключенное в марте этого года.