Հռոմի պապը Հայաստան այցի ընթացքում կհանդիպի Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին
Հռոմի պապի Հայաստան այցն ընդգծում է նրա ցանկությունը՝ ցույց տալ իր մտերմությունը հայ ժողովրդին, որն այդքան շատ է տառապել իր պատմության ընթացքում: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Սուրբ աթոռի մամուլի ծառայության ղեկավար Հայր Ֆեդերիկո Լոմբարդին՝ խոսելով Հայաստան Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի եռօրյա այցի մասին, հայտնում է Radio Vatican-ը:
Հայաստան այցի ընթացքում Հռոմի պապը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կհանդիպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգների հետ: «Այցի շրջանակներում Հռոմի Պապը կհանդիպի կոտորածների ընթացքում սպանվածների ժառանգների հետ՝ Ծիծեռնակաբերդ կատարելիք այցի ժամանակ: Հուշահամալիրը ոգեկոչում է այն 1.5 միլիոն հայերի հիշատակը, ովքեր սպանվել են 1915-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության ուժերի կողմից»,- նշել է նա:
Հայր Լոմբարդին հայտնել է նաև, որ իր այցի ընթացքում Ֆրանցիսկոս պապը կայցելի Գյումրի, որտեղ բացօթյա պատարագ կմատուցի, այնուհետև կվերադառնա Երևան։ Այցի վերջին օրը Պապը կայցելի Խոր Վիրապ, որտեղ աղավնիներ բաց կթողնի Արարատ լեռան ուղղությամբ:

В Армении Папа Римский выпустит голубей в направлении горы Арарат
Визит Папы Римского в Армению подчеркивает его желание показать свою близость армянскому народу, который перенес столько страданий в течение своей долгой истории и разделяет стремление к миру.  Как передает News.am, об этом заявил пресс-секретарь Святого Престола отец Федерико Ломбарди в ходе пресс-конференции, повещенной визиту Папы Римского в Армению.
По его словам, экуменизм является ключевым направлением поездки Папы в Армению, который следует за визитом Католикоса Гарегина II в Ватикан в апреле прошлого года, сообщает Радио Ватикана.
Во время своей поездки в Армению, Папа встретится с потомками жертв Геноцида армян.
В последний день поездки, Папа Франциск посетит монастырь Хор Вирап, недалеко от турецкой границы, где он выпустит голубей в направлении горы Арарат.