Պուտինի այցը Չինաստան. ինչպիսի՞ն են ակնկալիքները
Հունիսի 25-ին կկայանա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Չինաստան: Այցի կարևորությունը երևում է նրանում, որ դրա նախապատրաստական աշխատանքները գնում են արդեն կես տարի. տեղի են ունեցել մի շարք բարձրաստիճան փոխայցելություններ:
Այցի հիմնական թեման նավթն է:
Վերջին շրջանում ՉԺՀ արտահանվող ռուսական նավթի չափը կեսով ավելացել է, և Ռուսաստանը դարձել է Չինաստան՝ նավթի խոշորագույն մատակարարը: Պեկինը զգալիորեն կրճատել է Սաուդյան Արաբիայից նավթի արտահանումը և մտադիր է գնել «Ռոսնեֆտ» ռուսական պետական կորպորացիայի բաժնետոմսերի 19,5%-ը: Ի դեպ, չինական մամուլում ակտիվորեն խոսվում է այն մասին, որ նավթի առևտրում Ռուսաստանն անցնելու է յուանի օգտագործմանը:
Նավթից բացի, կարևոր բանակցություններ են սպասվում ռուսական զենքի գնման թեմայով. Չինաստանը ցանկանում է ձեռք բերել С-400 հակաօդային պաշտպանության ժամանակակից կայանքներ և Су-35 կործանիչներ:
Լուրջ բանակցություններ են ընթանալու ռուսական «Մեծ Եվրասիա» և չինական «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի» նախաձեռնությունների համադրման թեմայով, ինչի վերաբերյալ նախնական բանակցություններ արդեն նախատեսված են հունիսի 23-24-ին Ուզբեկստանում կայանալիք Համագործակցության շանհայյան կազմակերպության գագաթաժողովի ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ «Մեծ Եվրասիա» նախագիծը Եվրասիական տնտեսական միության ընդլայնված տարբերակն է՝ ներառելով ասիական երկրներին, այդ թվում՝ Հնդկաստանին: Իսկ «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի»-ն ենթադրում է լայնածավալ ենթակառուցվածքային շինարարություն Չինաստան-Եվրոպա, Չինաստան-Արաբական երկրներ ցամաքային միջանցքի ստեղծման շրջանակներում, որի համաձայն նախատեսվում է տարածաշրջանի երկրների խորն ինտեգրում չինական տնտեսության հետ:
Երկու երկրների ղեկավարների միջև քննարկվելու են նաև Մոսկվա-Պեկին արագընթաց երթուղու մեգանախագիծը, Հյուսիսային ծովային ճանապարհի համատեղ օգտագործումը, «Բելկոմուր» երկաթուղու կառուցումը և այլն:
Երկու կողմերը պետք է աշխատեն նաև ապրանքաշրջանառությունը մեծացնելու վրա: Բանն այն է, որ, չնայած ռուս-չինական առևտրի ֆիզիկական ծավալների աճին, ռուբլու արժեզրկումը հանգեցրել է Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ապրանքաշրջանառության կրճատմանն ավելի քան 1/3-ով՝ 100մլրդ դոլարից այն 2015թ. հասել է 64 միլիարդի:
Մինչև հիմա Ռուսաստանն ու Չինաստանը միմյանց աջակցել են միջազգային տարբեր կառույցներում, օրինակ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդում, մասնավորապես՝ Սիրիայում հակամարտության կարգավորման հարցում: Ռուսաստանն ակտիվ աջակցություն է ցուցաբերում Հարավչինական ծովում Չինաստանի գործողություններին: ՌԴ-ն նաև չինական Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի խոշորագույն բաժնետերերից մեկն է հանդիսանում, ԲՌԻԿՍ-ի զարգացման բանկի անդամ է:
Այս ամենը ցույց է տալիս, թե վերջին տասնամյակում ինչպես են սերտացել չին-ռուսական հարաբերությունները: Շատերն այն դիտարկում են որպես «հաշվենկատ ամուսնություն», սակայն Պեկինի և Մոսկվայի գնահատականով, իրենց հարաբերությունները գտնվում են պատմական գագաթնակետի վրա:
Երկու երկրները լուծել են պատմականորեն վիճարկելի հարցերի մեծ մասը, մասնավորապես, սահմանների նշագծումը, ինչպես նաև նախաձեռնել և հաջողությամբ ստեղծել են առաջին բազմակողմ տարածաշրջանային կառույցը՝ Համագործակցության շանհայյան կազմակերպությունը (ՀՇԿ): 2011թ. Չինաստանը դարձավ Ռուսաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերը: Միայն 2014թ. Ռուսաստանում չինական ներդրումներն աճել են 80%-ով: Եթե 1990-ականների սկզբին երկկողմ առևտրի ծավալը մոտ 5 մլրդ դոլար էր, ապա 2014-ին՝ 100մլրդ: Նույն տարի նրանք մի կարևոր պայմանագիր ստորագրեցին գազատարի շինյարարության մասին, որի համաձայն 2018-ից Չինաստան կուղարկվի տարեկան 38մլրդ խոր.մ ռուսական բնական գազ:
Չինաստանը դարձել է ռուսական սպառազինության խոշորագույն ներկրողներից մեկը: Վերջին 10 տարիների ընթացքում երկկողմ հիմունքներով կամ ՀՇԿ հովանու ներքո անցկացվել են ահաբեկչության դեմ պայքարի սցենարով ավելի քան 12 համատեղ զորավարժություն: Տնտեսական և ռազմական կապերի ամրապնդման հետ մեկտեղ ակտիվանում են նաև քաղաքական կապերը: 2013թ. ի վեր Սի Ծինփինը և Պուտինը հանդիպել են 13 անգամ:
Ռուսաստանն ու Չինաստանն ունեն ընդհանուր ռազմավարական տեսլական, որն ուղղված է միաբևեռ գլոբալ հասարակարգի դեմ: Նրանք գտնում են, որ ԱՄՆ-ը հարաբերական անկում է ապրում, իսկ աշխարհն արդեն բազմաբևեռ է դարձել:
Չինական մշակույթը հեգեմոնություն չի ընդունում: Նա, ով համաշխարհային կառավարման ոլորտում հավակնում է մոնոպոլիայի, իրականում իր համար նման հնարավորությունը վերացնում է: Որ անկյունից էլ նայենք, Պեկինի արտաքին քաղաքականությունը երեք հարյուր տարում առաջին անգամ կարող է դառնալ արևմտյան մոդելներին նշանակալից այլընտրանք: Ինչ էլ նա լինի՝ «փափուկ պանդա արջուկ», թե «կրակ արտանետող վիշապ», միևնույնն է, տնտեսական-քաղաքական ուժի արագ աճը ցույց է տալիս, որ մի երկիր, որն Արևմուտքին չի պատկանում, կարող է լինել ավելի ունակ, հզոր և միջազգային ասպարեզում գործելու պատրաստ:
Չինացիները չեն համարում, թե իրենց ուժեղացումն Արևմուտքին մարտահրավեր է նետում: Երկիրն ուղղակի ազգային վերածնման պատմական գործընթաց է ապրում: Իսկ դա նշանակում է, ինչպես գրել է Հենրի Քիսինջերն իր վերջերս հրատարակված գրքում,  «չինական ԴՆԹ-ն վերականգնում է իր դիրքերը»:

Визит Путина в Китай: "брак по расчету"?
25-го июня состоится визит президента РФ Владимира Путина в Китай. Важность этого визита очевидна: подготовительные работы ведутся уже полгода – в его преддверии состоялся целый ряд встреч высокопоставленных чиновников.
Основная тема встречи - нефть.
В последнее время объем экспортируемой российской нефти увеличился наполовину, и Россия стала крупнейшим поставщиком нефти в Китай. Пекин значительно сократил импорт нефти из Саудовской Аравии и намерен купить 19,5% акций российской государственной корпорации "Роснефть". Кстати, в китайской прессе активно говорится о том, что в торговле нефти Россия перейдет на использование юаней.
Кроме нефти, активные переговоры ожидаются на тему покупки российского вооружения: Китай желает приобрести современные комплексы ПВО С-400 и истребители Су-35.
Пройдут серьезные переговоры на тему сопряжения русского проекта "Большая Евразия" и китайской инициативы "Экономическая зона Шелкового пути". Предварительные переговоры по этому вопросу уже состоялись во время саммита ШОС в Ташкенте 23-24 июня.
Напомним, что проект "Большая Евразия" – это расширенный вариант Евразийского экономического союза, включая азиатские страны, в том числе – Индию. А "Экономическая зона Шелкового пути" предполагает масштабное инфраструктурное строительство в рамках создания сухопутного коридора Китай-Европа, Китай-арабские страны. Этот проект предполагает глубокую интеграцию стран региона в китайскую экономику.
Лидеры двух стран обсудят также мегапроект высокоскоростной трассы Москва-Пекин, совместное использование Северного морского пути, строительство железной дороги "Белкомур" и др.
Стороны должны работать также в направлении увеличения товарооборота. Дело в том, что несмотря на рост физических объемов российско-китайской торговли, спад рубля привел к сокращению товарооборота между Россией и Китаем на треть – из 100 млрд долларов он опустился до 64 млрд в 2015 году.
До сих пор РФ и КНР поддерживали друг друга в разных международных структурах, например, в Совете Безопасности ООН, в частности, в вопросе урегулирования сирийского конфликта. Россия активно поддерживает действия Китая в Южно-китайском море: РФ также является одним из крупнейших акционеров китайского Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, членом Банка развития БРИКС.
Все это показывает, какими тесными стали российско-китайские отношения за последнее десятилетие. Многие их рассматривают как "брак по расчету", однако по оценке Пекина и Москвы, их взаимоотношения находятся на историческом пике.
Обе страны разрешили большую часть исторически спорных вопросов, в частности, демаркацию границ, а также инициировали и создали первую многостороннюю региональную структуру – Шанхайскую организацию сотрудничества.
В 2011 году Китай стал крупнейшим торговым партнером России. Только в 2011 году китайские инвестиции в РФ увеличились на 80%. Если в начале 1990-ых объем двусторонней торговли составлял около 5 млрд долларов, то в 2014 году уже 100 млрд. В тот же год был подписан важнейший договор о строительстве газопровода, согласно которому с 2018 года в Китай будет отправлено 38 млрд кубометров российского природного газа ежегодно.
Китай стал одним из крупнейших импортеров российского вооружения. За последние 10 лет на двусторонней основе или под эгидой ШОС было проведено 12 совместных учений по сценарию борьбы с терроризмом. Наряду с укреплением экономических и военных связей активизируются также политические связи. С 2013 года Си Цзиньпин и Владимир Путин встретились уже 13 раз.
У России и Китая – общее стратегическое видение, которое направлено против монополярного мира. Они считают, что США переживают относительный упадок, а мир сегодня стал уже многополярным.
Китайская культура не принимает гегемонии. Тот, кто в мировом управлении претендует на монополию, в действительности закрывает для себя эту возможность. С какой точки зрения ни смотреть, внешняя политика Пекина впервые за 300 лет может стать альтернативой западным моделям. Каким бы он ни был - "пушистой пандой" или "огнедышащим драконом" - все равно, быстрый рост экономической-политической силы показывает, что страна, которая не принадлежит западному миру, может быть более умелой, мощной и готовой к действиям на международной арене.
Китайцы не считают, что их усиление – это вызов Западу. Эта страна просто находится в историческом процессе национального возрождения. А это означает, как написал Генри Киссинджер в своей недавно опубликованной книге, "китайская ДНК восстанавливает свои позиции".