Թուրքիան փորձում է դուրս գալ «զրո հարևան՝ առանց խնդրի» իրավիճակից
Էրդողանի կողմից ներողությունը խնդրելը պայմանավորված է Թուրքիայի արտաքին քաղաքական բարդ իրավիճակով, Թուրքիան կորցրել է բոլոր դաշնակիցներին: Նման կարծիք է հայտնել Թուրքիայի հարցերով փորձագետ Ալեքսանդր Սոտնիչենկոն՝ մեկնաբանելով էրդողանի կողմից խոցված ռուսական Սու-24-ի համար ներողություն խնդրելու փաստը:
«Թուրքիան վերջին տարիներին խոր մեկուսացման մեջ է. «իր զրո խնդիր հարևանների հետ» հայեցակարգից հայտնվել է «չկան հարևաններ առանց խնդիրների» իրավիճակում: Սա հանրապետության պատմության ամենամիայնակ պահն է», - Էրդողանի ներողության կապակցությամբ նշել է Եվրոպայի խորհրդի միջազգային հարցերով փորձագետ Ասլի Այթընտասբասը:
Սակայն, հարկ է նշել, որ էրդողանի այդ քայլը ոչ միայն քաղաքական հարցերով է թելադրված, այն կապված է նաև երկրի տնտեսական լուրջ խնդիրների հետ. միայն զբոսաշրջության ոլորտը, որ կազմում է Թուրքիայի ՀՆԱ-ի 11 տոկոսը, միլիոնավոր դոլարների վնասներ է կրում ռուս զբոսաշրջիկիների՝ Թուրքիայում հանգստանալուց հրաժարվելու պատճառով: Ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրումը պակաս վնաս չի հասցրել նաև թուրքական գյուղատնտեսությանը: Էրդողանը հույս ունի շատ արագ վերականգնել Ռուսաստանի հետ շահավետ տնտեսական հարաբերությունները: Սակայն, ինչպես նշել է թուրք քաղաքագետ Թողրուլ Իսմայիլը, երկու երկրների միջև կոնֆլիկտը ներողություն խնդրելով դժվար թե հարթվի: «Դրանք որոշվում են բանակցություններով և պայմանավորվածություններով, ինչը որ վերջին օրերին տեղի ունեցավ Թուրքիայի և Իսրայելի հետ», - նշել է փորձագետը:
Ռուսաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար Անկարայից պահանջում էր ներողություն խնդրել միջադեպի համար, փոխհատուցում վճարել և պատժել մեղավորներին: Կարծես թե ներողություն խնդրելու հետ կապված հարցը լուծված է: Այսօր Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնեց, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ հունիսի 29-ին հեռախոսային զրույց կկայանա Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների միջև վերջին 7 ամսվա ընթացքում առաջին անգամ, ինչը վկայում է, որ Մոսկվան ընդունել է էրդողանի ներողությունը:
Այժմ Անկարան պետք է կատարի Կրեմլի մյուս պահանջները՝ փոխհատուցում վճարի և պատժի մեղավորներին: Վերջինիս կապակցությամբ էրդողանը Պուտինին ուղղված իր «մեղայական» նամակում նշել էր, որ ռուս օդաչուի սպանության մեջ կասկածվող Թուրքիայի քաղաքացու նկատմամբ հետաքննություն է տարվում, սակայն հարկ է նշել, որ հետաքննությունը կապված է ոչ թե ռուս օդաչուի սպանության, այլ միանգամայն այլ մեղադրանքի հետ: Ինչ վերաբերում է փոխհատուցմանը, ապա այստեղ ևս հստակություն չկա: Թուրքիայի վարչապետ Բինալ Յըլդըրմը հայտարարել է, որ Թուրքիան չի պատրաստվում փոխհատուցում վճարել, չնայած ավելի վաղ նշել էր, որ եթե անհրաժեշտ լինի, Անկարան պատրաստ է փոխհատուցելու ռուսական կողմին: Ի դեպ, հարկ է նշել, որ Թուրքիան բավականին յուրօրինակ ձևով է ներողություն խնդրել: Պուտինին ուղղված նամակում Էրդողանը ներողություն բառի համար օգտագործել է «kusura bakmasınlar» տարբերակը, ինչը թուրքերենում ավելի շատ արտահայտում է ցանկություն, որ զրուցակիցը դադարի նեղվել, քան ափսոսանք: Այդ ձևով Էրդողանը փորձել է կատարել Կրեմլի պահանջը՝ հնարավորինս քիչ վնաս հասցնելով իր հեղինակությանը:

Турция-Россия: как спасти лицо отношений?
Извинения со стороны Эрдогана вызваны тем, что Турция находится в сложнейшем внешнеполитическом положении, она растеряла всех своих союзников. Такое мнение высказал эксперт по Турции, политолог Александр Сотниченко, комментируя извинения Эрдогана по поводу сбитого российского самолета, передает Московский Комсомолец. Отметим, что отношения Анкары с Евросоюзом и США обострились на фоне миграционного кризиса, вопроса соблюдения прав человека и других споров.
"Турция переживает глубокую изоляцию в течение последних нескольких лет, переключившись от своей знаменитой политики "ноль проблем с соседями" к реальности "нет соседей без проблем". Это был самый одинокий момент в истории республики",  - отметил эксперт по международным отношениям Европейского Совета Асли Айтиндасбас, говоря по поводу причин, из-за которых Эрдоган решил извиниться перед Путиным.
Однако надо отметить, что  у этого шага Эрдогана - не только политические мотивы. Это связано и с экономическими вопросами - сейчас наступает курортный сезон, и с точки зрения экономики, туристическая отрасль крайне важна для Турции: она дает порядка 11% ВВП. Однако, как отметил турецкий политолог Тогрул Исмаил, конфликты извинениями, конечно, не решаются. "Они решаются переговорами и договоренностями – как это произошло в последние дни между Турцией и Израилем. В результате переговоров достигнуты договоренности о компенсациях, извинениях и т.д.", - подчеркнул турецкий эксперт.
Отметим, что для нормализации отношении Кремль требовал извинений, компенсации и наказания виновных в инциденте. Вопрос с извинениями можно считать уже закрытым. Президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган в среду проведут телефонный разговор - по инициативе РФ. Об этом сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Это означает, что Россия приняла извинения Эрдогана, и теперь Анкара должна выполнить остальные условия Кремля для нормализации отношений: выплатить компенсацию и наказать виновников. По поводу наказания виновников ситуация понятна: Эрдоган в своем письме Путину отметил, что в отношении предполагаемого убийцы российского пилота ведется расследование, однако надо отметить, что расследование ведется по совсем другому обвинению.
Что касается компенсации, то сегодня премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил об отказе в выплате компенсации России за сбитый Су-24. "О компенсации речи не было, Турция лишь принесла свои извинения", - заявил глава правительства. А извинения Турция принесла в очень своеобразной форме. Использованное в письме Эрдогана турецкого выражения "kusura bakmasınlar" выражает не сколько раскаяние, сколько пожелание собеседнику перестать обижаться, если дословно "не взыщите". Это как бы - и выполнение требований официальной Москвы, но и не вредит имиджу Эрдогана, спасая его лицо.
Однако за прошедшие месяцы обе стороны сказали друг друг столько плохого и неуважительного, что теперь спасти лицо отношениям придется многим политикам - как в России, так и в Турции.