Ո՞ր եկիրը կարող է ԱՄՆ-ի համար փոխարինել Մեծ Բրիտանիային ԵՄ-ում
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին  դարձավ առաջին օտարերկյա պաշտոնյան, ով հունիսի 23-ին կայացած Brexit-ի հանրաքվեից հետո այցեց Մեծ Բրիտանիա: Արևմտյան մեդիան Քերիի այցը Մեծ Բրիտանիա բնութագրեց՝ որպես ԱՄՆ փորձ՝ «ամրապնդելու երկու երկրների առանձնահատուկ հարաբերություննեը», - փաստում է  Guardian-ը: Նույն օրը Քերին նաև այցելեց Բրյուսել՝ հանդիպելու ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիին: Անդրադառնալով  Քերիի՝ Լոնդոն և Բրյուսել կատարած այցերին՝  ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը դրանք բնորոշեց՝ որպես ԱՄՆ պատրաստակամություն՝ ընգծելու այն առանձնահատուկ հարաբերությունները, որ ԱՄՆ ունի Մեծ Բրիտանիայի հետ և այն  անփոխարինելի գործընկերությունը, որ ԱՄՆ-ն ունի Եվրամիության հետ:
Փաստը, որ ԱՄՆ-ը անհանգստացած է Brexit-ով և դրա արդյունքներով, առավել քան բնական է: Ոչ-ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Մեծ Բրիտանիան ավանդաբար ԱՄՆ-ԵՄ համագործակցության համար կամուրջ է հանդիսացել: Այժմ, երբ Մեծ Բրիտանիան պատրաստվում է լքել ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ը կորցնելու է այդ միությունում իր «դեսպանին», ինչը կարող է թուլացնել ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջև մինչ օրս ձեռք բերած կապերը:  ԱՄՆ նման մտահոգությունները հիմնազուրկ չեն, ինչ մասին է խոսում նաև Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսի վերջին հայտարարությունը, որում նա, մասնավորապես, նկատեց.  «Որևէ առևտրային համաձայնագիր (պաշտոնյան նկատի ունի ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջև Տրանսատլանտյան գոտու առևտրային և ներդրումային համագործակցության (TTIP) ստեղծման շրջանակներում բանակցվող պայմանագիրը) չի կարող կնքվել, եթե այն հաշվի չի առնում ԵՄ հետաքրքրությունները: ԵՄ-ն պետք է հաստատակամ լինի այս հարցում»:
Այսպիսով, որո՞նք կարող են լինել այս հարցում ԱՄՆ հաջորդ քայլերը: Դատելով ԱՄՆ կողմից արված պաշտոնական հայտարարություններից՝ Վաշինգտոնը փորձելու է շարունակել զարգացնել երկկողմ կապերը Մեծ Բրիտանիայի հետ: Այս առումով պատահական չէ, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը Բրյուսել այցի ընթացքում  պատրաստակամություն հայտնեց շարունակելու պահպանել Մեծ Բրիտանիայի հետ ունեցած ամուր կապերը, չնայած նրան, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մինչև «Բրեքսիթ»-ը հայտարարել էր, որ «Մեծ Բրիտանիան հետագա բորոր առևտրային բանակցություններում կհայտնվի հերթի վերջին շարքերում, եթե նրանք որոշեն դուրս գալ ԵՄ-ից», հայտնում է the Guardian-ը:
Երկրորդ ԱՄՆ կփորձի համոզել իր ԵՄ գործընկերներին հետ չկանգնել արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Թերևս սրանով է բացատրվում այն, որ բրյուսելյան այցի ընթացքում Քերին շեշտեց ԵՄ-ի հետ ԱՄՆ «անփոխարինելի գործընկերության» մասին, մինչդեռ ԱՄՆ տնտեսական ներկայացուցիչ Մայքլ Ֆրոման նկատեց. «Մեր նպատակը շարունակում է մնալ այս տարի ԵՄ-ի հետ հավակնոտ, համապարփակ և բարձր չափանիշներ ունեցող պայմանագրի  եզրափակումը», -հայտնում է Yahoo News-ը:
Ամփոփելով՝ պետք է փաստենք, որ կարճաժամկետ կտրվածքում ԱՄՆ կանի ամեն-ինչ չկորցնելու ԵՄ-ի հետ առևտրային ազատ պայմանագիր ունենալու հնարավորությունը: Ինչ վերաբերում է երկարաժամկետ կտրվածքին, ապա այդ դեպքում  ԱՄՆ կփորձի ԵՄ-ում ձեռք բերել նոր «վստահելի» գործընկեր, որը կփոխարինի Մեծ Բրիտանիային: Այս տեսակետից բացառված չէ, որ ԱՄՆ-ը սկսի ակտիվ աջակցել Թուրքիայի ԵՄ անդամակցությանը, ինչը չի կարող նոր տարաձայնությունների պատճառ չդառնալ միության ներսում:

Which Country Can Replace the UK in the EU for US?
The US State Secretary John Kerry became the first foreign official to visit the UK after the June 23 referendum. Kerry’s visit to London was described by a Western media as the US attempt to reassert "the bonds of the special relationship," Guardian reports. In addition Kerry also visited Brussels to meet with the EU’s foreign-policy chief, Federica Mogherini. Kerry’s visit to London and Brussels was interpreted by the State Department as their attempts to stress "U.S. commitments both to our special relationship with the United Kingdom and the indispensable partnership we have with the European Union."
The fact that the US is concerned by the Brexit and its consequences is natural enough. It is a common knowledge that the UK continuously acted as a bridge for the cooperation between the EU and the US. Now when the UK has decided to leave the Union, the US is going to lose its "ambassador" in the EU and will face a challenge not to weaken so far established ties with the Union. The fact that the US fears are substantiated proves the announcement made by the French Prime Minister Manuel Valls, who stated:  "No free trade agreement should be concluded if it does not respect EU interests. Europe should be firm," France 24 report.
So what the US possible steps will be? Judging from the official announcements made, the US will try to further develop bilateral economic relations with the UK. In this sense it is not by chance that the US State Secretary vowed to continue strong relationship with the UK, despite the US President Obama’s  statement made before the Brexit that "the UK might be at the back of queue in any future trade talks if the leave vote won", the Guardian reports.
Second, the US will try to convince its EU partners not to recede from the agreements already made. Perhaps this is the reason why Kerry during his visit to Brussels stressed "indispensable partnership"  with the EU, while the US Trade Representative Michael Froman noted "Our goal remains to continue working with the EU to conclude an ambitious, comprehensive and high-standard agreement this year," Yahoo News reports.
To conclude in the sort-term perspective, obviously, the US will do its best not to lose the opportunity of possible trade deal with the EU, which will give it free access to the EU's large market. However, in the long term perspective the US will try to find another reliable partner in the EU. In this sense it is not excluded that the US will start to more active advocate for the Turkey’s membership to the EU, which cannot but become another cause of disagreement within the Union.