Բրիտանացի խորհրդարանականները կոչ են արել ընդլայնել հակառուսական պատժամիջոցները
Բրիտանացի խորհրդարանականները կոչ են արել ընդլայնել ռուս պաշտոնատար անձանց ցուցակները, որոնց նկատմամբ պետք է սահմանվի երկիր մուտքի արգելք։ Նման խորհուրդ է պարունակվում խորհրդարանի պաշտպանական կոմիտեի զեկույցում։
Պատգամավորները փաստում են, որ պատժամիջոցները բացասական ազդեցություն են թողել ռուսական տնտեսության վրա, սակայն ռազմական վիճակի վրա դրանց ազդեցությունը նվազագույն է։
«Մեծ Բրիտանիան և ՆԱՏՕ-ն պետք է ունենան պատշաճ ռազմական հզորություն և զսպելու ունակություն, իսկ անհրաժեշտության դեպքում դիմակայեն ագրեսիվ ռուսական քայլերին»,- ընդգծվում է զեկույցում։

middleeastmonitor.com
British MPs urged to expand the list of Russian officials against whom needs to be banned from entering the country. The recommendation is contained in report the defense Committee of the Parliament, rushincrash.com reports.
MPs have concluded that the sanctions had a negative impact on the Russian economy, but on the military as their effect was minimal.
The report also States that Britain, along with NATO allies must have a military power capable of deterring Russia. Such actions as the annexation of Crimea to Russia and military intervention in the conflict in Eastern Ukraine, parliamentarians called threat to stability in Europe.