«Թևանիկը»` ԱՄՆ միջազգային կինոփառատոնի օտարալեզու լավագույն ֆիլմ
Ղարաբաղյան պատերազմի մասին ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Թևանիկ» ֆիլմը Hollywood International Moving Pictures Film Festival-ում (հունիս, 2016) ճանաչվել է «Օտարալեզու լավագույն ֆիլմ», ասվում է ռեժիսորի ֆեյսբուքյան էջում:
«Թևանիկ» ֆիլմն ընդգրվել է նաև ռուսական VOICES կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում, որը կայանալու է Վոլոգդայում հուլիսի 7-9-ը:
«Թևանիկ» ֆիլմը եռապատում է` նվիրված արցախյան պատերազմին: Ներկայացնում է երեք 14-ամյա պատանիների ճակատագիրը, կյանքի մեկ օրը: Դեպքերը կատարվում են նույն գյուղում, հերոսների ճակատագրերն ընթանում են զուգահեռ, երբեմն էլ հատվում են:

"Теваник" признан лучшим фильмом на иностранном языке на международном кинофестивале
Картина режиссера Дживана Аветисяна "Теваник", повествующая о карабахской войне, на Hollywood International Moving Pictures Film Festival (июнь, 2016 год) победила в номинации "Лучший фильм на иностранном языке". Об этом сообщается на странице режиссера в социальной сети Facebook, передает Panorama.am.
Кроме того, фильм "Теваник" включен в конкурсную программу российского кинофестиваля VOICES, который пройдет в Вологде с 7 по 9 июля.
Премьера картины "Теваник" состоялась весной 2014 года в Ереване. Фильм, в целом повествующий о карабахской войне, состоит из трех частей.