Իրանը մեծացնում է ՀՀ էներգետիկ դերակատարությունը տարածաշրջանում
Հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցությունը թևակոխել է նոր փուլ: Այդ անցման մեկնարկը տրվեց դեռևս նախորդ տարի, երբ սկսվեցին թոթափվել Իրանի նկատմամբ սահմանված արևմտյան պատժամիջոցները: Դեռ այդ ժամանակ հայտնի դարձավ բացառապես իրանական կողմի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում նոր հզորության էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի մասին, որով ենթադրվում էր, որ հայկական կողմն, իրանական ավելի շատ գազի դիմաց ավելի շատ էլեկտրաէներգիա կտա Իրանին: Այսօր արդեն Իրանի ազգային գազային ընկերության (NIGEC) գործադիր տնօրեն Ալի Ռեզա Քամելիի հայտարարության համաձայն դեպի Հայաստանի իրանական գազի ծավալները կեռապատկվեն: Հասկանալի է, որ խոսքը ՀՀ-Իրան էներգետիկ համագործակցության խորացմանն է առնչվում, ինչը դրական ազդեցություն կունենա ՀՀ համար մի քանի առումով:
Նախ, Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանում որոշակի էներգետիկ դերակատարում ունեցող երկիր, ինչը լրացուցիչ անվտանգության երաշխիքներ կարող է ստեղծել մեր երկրի համար: Այստեղ պետք է նշել, որ խոսքը ոչ միայն ՀՀ-Իրան համագործակցության մասին է: Հայտնի է, որ Հայաստանը մեծ հավակնություններ ունի դառնալու Իրան-Վրաստան էներգետիկ տարանցման երկիր: Խոսքը կրկին իրանական ազգային ընկերության տնօրեն Ալի Ռեզա Քամելիի հայտարարության մասին է, համաձայն որի, Իրանն ու Վրաստանը նախնական պայմանավորվածություն ունեն ՀՀ տարածքով իրանական գազը Վրաստան արտահանելու մասին, ինչի արդյունքում, նախատեսվում է, որ հայ-իրանական գազամուղը կշահագործվի ամբողջ ծավալով: Չի բացառվում, որ այս պայմանավորվածությունը մասն է հանդիսանում նախորդ տարվա դեկտեմբերի Երևանում կայացած քառակողմ բանակցությունների արդյունքի, որով հայտարարվեց Իրան-Հայաստան-Ռուսաստան-Վրաստան քառակողմ էներգետիկ միջանցք ստեղծելու մասին որոշումը: Այսինքն ըստ էության, կարելի է ասել, որ տարածաշրջանում ՀՀ էներգետիկ դերակատարությունը մեծանում է:
Վերոնշյալը թերևս ավելի հեռու ապագայի հարցեր են, որոնք, սակայն, առնչություն ունեն այսօրվա հայ-իրանական էներգետիկ կապերի ակտիվացման հետ: Ինչ վերաբերում է իրանական գազի ծավալների առաջիկա եռապատկմանն, ապա դա ուղղակի կապ ունի Իրան-Հայաստանի էլեկտրահաղորդման նոր գծի կառուցման հետ, որի  կառուցումից հետո երկու երկրի միջև էլեկտրականության փոխանակումը 300 Մվտ-ից կավելանա մինչև 1000 Մվտ-ի: Այսինքն էլեկտրաէներգիայի փոխանակման աճը ևս նախատեսվում է եռապատկել:
Որպես ամփոփում պետք է նշել, որ Իրանի հետ էներգետիկ ոլորտի ցանկացած զարգացում պետք է դիտարկել միմիայն, որպես դրական տեղաշարժ, ոչ միայն անվտանգության և երկու երկրների միջև առկա համագործակցության խորացման տեսանկյունից, այլ նաև՝ Հայաստանի համար էներգետիկ այլընտրանքի ամրապնդման, որքան էլ որ այդ այլընտրանքն այսօր չգործի ուղղակի ի շահ սպառողի:

Иран увеличивает свою энергетическую роль в регионе
Армяно-иранское сотрудничество в области энергетики вступило в новую фазу. Старт этому переходу был дан еще в прошлом году, когда начались отменяться западные санкции по отношению к Ирану. Еще тогда стало известно о программе по сооружению новой мощной электролинии в Армении - исключительно за счет финансирования иранской стороной. Согласно проекту, против большего количества газа, поставляемого из Ирана, армянская сторона должна обеспечить последнюю большим количеством электроэнергии. Уже сегодня, согласно заявлению исполнительного директора Национальной газовой компании Ирана (NIGEC) Али Реза Камелии, объемы поставляемого в Армению газа утроятся. Понятно, что речь идет об углублении сотрудничества РА-Иран в области энергетики, что по нескольким аспектам окажет положительное влияние на РА.
Во-первых, Армения в регионе станет страной, играющей определенную энергетическую роль, что может создать дополнительные гарантии безопасности для нашей страны. Здесь надо отметить, что речь идет не только о сотрудничестве РА-Иран. Известно, что Армения имеет серьезные виды на то, чтобы стать энергетической транзитной страной между Ираном и Грузией. Речь вновь идет о заявлении директора иранской национальной компании Али Реза Камелии, согласно которому Иран и Грузия имеют предварительное соглашение о транзите иранского газа в Грузию через территорию Армении, в результате чего предполагается, что армяно-иранский газопровод будет задействован в полную силу. Не исключено, что это соглашение является частью прошедших в декабре прошлого года четырехсторонних переговоров, согласно которым было заявлено о решении создать четырехсторонний энергетический коридор Иран-Армения-Грузия-Россия. То есть, по сути, можно говорить, что в регионе энергетическая роль РА возрастает.
Сказанное, возможно, является вопросом далекого будущего, который однако имеет отношение к активации сегодняшних армяно-иранских энергетических связей. Что касается предстоящего утроения объемов иранского газа, то это имеет прямую связь с сооружением новой линии электропередачи между Ираном и Арменией, после сооружения которой электрообмен между двумя странами возрастет с 300 мегаватт до 1000. Т.е. обмен электроэнергией также предполагается утроить.
В качестве обобщения необходимо отметить, что любой прогресс в энергетической сфере с Ираном необходимо рассматривать только с положительной стороны - не только с позиций безопасности и углубления сотрудничества между двумя странами, но и с позиций укрепления энергетических альтернатив для Армении, как бы эта альтернатива сегодня прямо ни касалась армянского потребителя.