Օբաման պատրաստ է ակտիվացնել ջանքերը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել ակտիվացնել ԱՄՆ-ի ջանքերը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Ինչպես հաղորդում է РИА Новости-ն, այս մասին հայտնել է Սպիտակ Տունը:
«Նախագահ Օբաման իր պատրաստակամությունն է հայտնել ակտիվացնել ջանքերը Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ միասին հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը հասնելու ուղղությամբ», - ասվում է Սպիտակ Տան հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամլո ծառայությունը հայտնել էր, որ Պուտինը տեղեկացրել է Օբամային՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավարի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին: Օբաման բարձր է գնահատել Ռուսաստանի գործադրած ջանքերը:

Барак Обама выразил готовность активизировать усилия по урегулированию в Карабахе
Президент США Барак Обама в телефонном разговоре с российским коллегой Владимиром Путиным в среду выразил готовность активизировать усилия США по урегулированию конфликта в Карабахе. Как передает РИА Новости, об этом сообщает Белый дом.
"Президент Обама выразил свою готовность интенсифицировать усилия вместе с Россией и Францией как сопредседателями минской группы ОБСЕ по достижению всеобъемлющего урегулирования конфликта", - говорится в заявлении Белого дома.
Ранее в пресс-службе Кремля сообщили, что Путин проинформировал Обаму как главу страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) по карабахскому урегулированию об итогах состоявшейся 20 июня в Санкт-Петербурге трехсторонней встречи с лидерами Армении и Азербайджана. При этом Обама "дал высокую оценку предпринятым Россией усилиям", сообщили в Кремле.