Հիլարի Քլինթոնը մեղադրվում է ստի մեջ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի երկու հանձնաժողովների նախագահները Կոլումբիայի օկրուգի դատախազություն նամակ են հղել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի նկատմամբ հետախուզության պահանջով: Նամակի հեղինակները կասկածի տակ են առել Քլինթոնի ցուցմունքների անկեծությունը՝ կապված անձնական էլեկտրոնային փոստը ծառայողական նպատակներով օգտագործման հետ: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների թեկնածու Քլինթոնը վստահեցրել է, որ անձնական փոստը չի օգտագործել ծառայողական նպատակներով:
Դատախազության դիմումի հեղինակները՝ Բոբ Գուդլաթթը (Կոնգրեսի իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահը) և Ջեյսոն Չաֆեթսը (Կոնգրեսի կառավարական բարեփոխումների և վերահսկողության հանձնաժողովի ղեկավարը) կարծում են, որ Քլինթոնը երդման ներքո ստել է:
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ Հետաքննությունների բյուրոյի տնօրեն Ջեյմս Քոմին հայտարարեց, որ հետաքննության արդյունքներով պարզվել է, որ այն ընթացքում, երբ Քլինթոնը զբաղեցնում էր պետքարտուղարի պաշտոնը, գաղտնի նյութեր չեն փոխանցվել էլեկտրոնային փոստով, հաղորդում է utro.ru-ն:

Хиллари Клинтон обвиняют во лжи
Председатели двух профильных комитетов Палаты представителей Конгресса США направили в понедельник прокурору федерального округа Колумбия Ченнингу Филлипсу письмо с требованием проведения расследования в отношении бывшего госсекретаря США Хиллари Клинтон. Авторы письма поставили под сомнение искренность показаний, которые были даны Клинтон в Конгрессе США по поводу использования личных компьютерных серверов для ведения служебной переписки. Клинтон, гарантировавшая себе выдвижение в кандидаты в президенты США от демократов, утверждала, что не отправляла через личные сервера секретную информацию.
Авторы послания прокурору - республиканцы Боб Гудлатт (глава юридического комитета Конгресса) и  Джейсон Чаффетц (руководитель комитета по надзору и правительственной реформе Конгресса) – считают, что Клинтон лгала под присягой.
На прошлой неделе  директор Федерального бюро расследований (ФБР) США Джеймс Коми объявил об итогах расследования по этому сюжету. Как заявил Коми, ФБР выяснило, что в период, когда Хиллари Клинтон занимала пост Государственного секретаря США, секретные  данные не передавались по электронной почте, передает utro.ru