Հուլիսի 29-ին կմեկնարկի հանրահայտ նկարիչ՝ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված համառուսական ցուցահանդեսը
Տրետյակովյան պատկերասրահը շարունակում է նախապատրաստվել հուլիսի 29-ին հանրահայտ նկարիչ՝ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված համառուսական ցուցահանդեսին: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահից, Ռուսական թանգարանից բացի, Տրետյակովյան պատկերասրահ են տարվում նաև Ղրիմից՝ Թեոդոսիայի պատկերասրահից Այվազովսկու կտավները:
Ria-ի փոխանցմամբ՝ Թեոդոսիայի թանգարանից մոսկովյան Տրետյակովյան պատկերասրահ տարվել է  նկարչի 40 աշխատանք: Նկարները մոսկովյան մշակութային օջախում ներկայացված կլինեն մինչև ցուցահանդեսի ավարտը:  Տրետյակովյան պատկերասրահին տրված նկարները ապահովագրվել են 2 միլիոն դոլարով:
Նախատեսված է, որ Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում ներկայացվելու է Այվազովսկու 100 գեղանկար և 50 գրաֆիկական աշխատանք: Ցուցահանդեսը գործելու է մինչև նոյեմբերի 20-ը:

В России пройдет выставка, посвященная 200-летию Айвазовского
Гендиректор Третьяковской галереи Зельфира Трегулова многие в ходе интервью заявила, что к 200-летию со дня рождения Ивана Айвазовского посвещена всероссийская выставка, которая пройдет с 29 июля по 20 ноября.
По словам министра культуры Крыма Арины Новосельской, почти 40 картин мариниста Ивана Айвазовского отправлены из Феодосийской галереи художника в Третьяковскую галерею Москвы. Работы Айвазовского отправлены 11 июля со всеми охранными обязательствами и страховкой в Москву в Третьяковскую галерею на Всероссийскую выставку", — проинформировала Новосельская.
По словам министра, картины пробудут в Москве весь выставочный цикл, чтобы вернуться в родной город к 200-летнему юбилею художника.
Все картины застрахованы на сумму более 2 миллионов долларов. Новосельская также отметила, что Крым направил письма в музеи Москвы и Санкт-Петербурга, а также зарубежным коллекционерам, владельцам работ Айвазовского с предложением привезти и показать его работы в Феодосии в следующем году, когда будет широко отмечаться 200-летний юбилей мариниста.