Հայ սպառողը կօգտվի իրանական այլընտրաքային գազից
Օրերս տեղեկատվություն տարածվեց, որ Իրանի ազգային գազային ընկերության (NIGEC) գործադիր տնօրեն Ալի Ռեզա Քամելիի հայտարարության համաձայն, դեպի Հայաստանի իրանական գազի ծավալները կեռապատկվեն: Չնայած գազի ներհոսքի ծավալների այդ ավելացումը պայմանավորված է հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցութան խորացման, մասնավորապես Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների աճով, ինչին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն նախկինում անդրադարձել է, ավելի մեծ ծավալների իրանական գազի մուտքը Հայաստան  պետք չէ դիտարկել միայն այդ համատեքստում: Դեռևս նշված նյութում կար ակնարկ, որ իրանական այլընտրանքային գազը տնտեսապես շահավետ է ՀՀ համար, անգամ եթե այդ այլընտրանքն այսօր չգործի ուղղակի ի շահ սպառողի: Նկատի էր առնվում այնպիսի ֆորս մաժորային իրավիճակները, որոնք կարող են կապված լինել որևէ տնտեսական կամ քաղաքական իրադարձության հետ, որի արդյունքում դեպի Հայաստան ներմուծող գազի «ծորակը» կարող է փակվել: Կանխատեսումները տեղին էին, իրադարձությունը երկար սպասեցնել չտվեց:
Երկու օր առաջ՝ հուլիսի 11-ին պարզ դարձավ, որ ՀՀ ներմուծվող գազի մատակարարումը մեկ ամսով կդադարեցվի Վրաստանի սահմանին առկա տեխնիկական ինչ-ինչ հարցերի պատճառով: Այդ կապակցությամբ երեկ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի հետ աշխատանքային հետախոսազրույցի ընթացքում դիմել է Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալներն ավելացնելու հարցով: Իրանական կողմի արձագանքը եղել է դրական:
Ստեղծված իրավիճակի մասին կարելի է տալ ընդհանուր բնութագրական. իրանական այլընտրանքային գազը կսպառվի Հայաստանի քաղաքացու կողմից: Սա նշանակում է, որ միանգամայն արդարացված են էներգետիկ ոլորտում հայ-իրանական  համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված երկուստեք ջանքերն ի դեմս դեպի Հայաստան մատակարարվող գազի ծավալների մեծացման, չնայած, որ ներկրվող գազի ծավալների եռապատկումը առայժմ պայմանավորված է միայն ՀՀ-ից Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների սպասվող ավելացման հետ:
Իրականում պետք չէ բացառել հայ-իրանական գազամուղի ամբողջական ծավալով շահարկման խնդիրը, առավել ևս հաշիվ առնելով, որ Բուլղարիան ու Իրանը դիտարկում են Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով գազատրանսպորտային միջանցք ստեղծելու հնարավորությունը: Նմանատիպ միջանցքի ստեղծումը հայկական տնտեսությանը կբերի ոչ միայն տրանզիտային օգուտներ, այլև հնարավորություն հարկ եղած իրավիճակներում լայնածավալ սպառման նպատակով անխոչընդոտ օգտվել իրանական գազից:

Армянский потребитель воспользуется альтернативным иранским газом
На днях было распространено сообщение о том, что согласно заявлению исполнительного директора Национальной газовой компании Ирана (NIGEC) Али Реза Камели, объемы иранского газа в направление Армении утроятся. Несмотря на то, что предполагаемое увеличение газового потока обусловлено углублением армяно-иранского энергетического сотрудничества, о чем ИАА "Армедиа" ранее уже писало, нельзя рассматривать это лишь в сказанном контексте. Еще в отмеченном нами материале был намек на то, что иранский альтернативный газ является экономически выгодным для Армении, даже если эта альтернатива сегодня не будет действовать непосредственно в интересах потребителя. Имелись в виду такие форс-мажорные ситуации, которые могут быть связаны с определенными экономическими или политическими событиями, в результате чего "кран" импортируемого в Армению газа может быть свернут. Предсказания оказались к месту, а события не заставили себя долго ждать.
11-го июля стало ясно, что в результате каких-то технических проблем на границе с Грузией поступление газа в РА будет прекращено на месяц. В связи с этим премьер-министр РА Овик Абраамян во время рабочего телефонного разговора с первым вице-президентом Ирана Эсахом Джаангири поднял вопрос увеличения объемов поставляемого в Армению газа. Реакция иранской стороны была положительной.
Можно дать обобщенную характеристику создавшейся ситуации: альтернативный иранский газ будет использован гражданами Армении. Это означает, что вполне обоснованы двухсторонние усилия, направленные на расширение армяно-иранского сотрудничества в области энергетики, на увеличение объемов поступаемого в Армению газа, несмотря на то, что утроение объемов этого газа пока еще обусловлено только ожидаемым увеличением поступаемых из Армении в Иран объемов электроэнергии.
В действительности, нет необходимости исключать вопрос полного использования армяно-иранского газопровода, тем более с учетом того, что Болгария и Иран рассматривают возможность создания газотранспортного коридора по территории Армении и Грузии. Создание подобного коридора принесет армянской экономике не только транзитную выгоду, но и возможность в надлежащих ситуациях в полном объеме беспрепятственно использовать иранский газ.