ԵՄ-ն Էրդողանին կոչ է անում չանցնել թույլատրելիության սահմանը
Ավստրիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Թուրքիայում մահապատիժ մտցնելը բացարձակապես անընդունելի է ԵՄ-ի համար:
Հիշեցնենք, որ հեղաշրջման տապալված փորձից հետո Թուրքիայի նախագահն ու վարչապետը սկսել են խոսել մահապատիժը երկրի Սահմանադրության մեջ մտցնելու հնարավորության մասին:
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, Ավստրայի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ չնայած հեղաշրջման փորձի ապօրինությանը և եվրոպական երկրների կողմից դրա դատապարտմանը՝ պատասխան գործողություններն ու մեղավորների պատիժները չպետք է դուրս գան օրենքի սահմաններից:
Միաժամանակ եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարել է, որ ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարներն այսօր կոչ են անելու Թուրքիային հարգել օրենքի գերակայության սկզբունքները:
Իր հերթին, ԵՄ ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը հայտարարել է, որ Թուրքիան չի հետևում միջազգային իրավունքին՝ հեղաշրջման փորձից հետո իրականացնելով բռնաճնշումներ: Նա նաև նշել է, որ ձերբակալված անձանց ցուցակը նախօրոք է պատրաստվել:

ЕС призывает Эрдогана не выходить за рамки закона
Глава МИД Австрии Себастьян Курц заявил, что введение Турцией смертной казни после попытки переворота в стране неприемлемо для Евросоюза.
В связи с попыткой переворота президент Турции Тайип Эрдоган и премьер-министр Бинали Йылдырым заявляли о вероятности возвращения смертной казни в конституцию страны.
"Введение смертной казни было бы, естественно, абсолютно неприемлемо. Необходимо ясное понимание со стороны Турции того, что сохранение смертной казни отвергается нами как жестокая и бесчеловечная форма наказания", - сказал Курц, передает РИА Новости.
Курц подчеркнул, что несмотря на незаконность попытки переворота и осуждение ее со стороны европейских стран, в том числе Австрии, ответные меры и наказание виновных не должно выходить за рамки закона.
Одновременно, как сообщает тот же источник, глава европейской дипломатии Федерика Могерини заявила, что главы МИД стран-членов Евросоюза в понедельник призовут Турцию соблюдать принципы верховенства права после попытки госпереворота в стране.
РИА Новости отмечает, что еврокомиссар по политике по расширению и политике соседства Йоханнес Хан, в свою очередь,  заявил, что Турция не соблюдает международное право, проводя репрессии после попытки переворота в стране, а списки людей, которые были задержаны, были заготовлены заранее.