ԱՄՆ դեսպանությունը զինված խմբին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել բժիշկներին
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հանդես է եկել հայտարարությամբ Երևանում զինված խմբի կողմից ոստիկանական շենքում բուժանձնակազմին պահելու մասին։
«Մենք ողջունում ենք Էրեբունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի երեկվա հայտարարությունը, որտեղ նա փաստում է, որ ուշադիր հետևում է իրադարձություններին և ձեռնամուխ լինում քայլերի, երբ օրինախախտումներ են լինում:
Մենք ողջունում ենք և միանում շարունակաբար զսպվածություն դրսևորելու վերաբերյալ բոլոր կողմերին ուղղված նրա կոչին: Հուլիսի 26-27-ի զարգացումները հաշվի առնելով` մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, գործել օրենքի սահմաններում ու հանդես բերել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառություն»,-ասվում է հաղորդագրությունում:
Դեսպանատան հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հատկապես մտահոգիչ են Էրեբունու ոստիկանական շենքում բուժանձնակազմին պահելու մասին մամուլի հաղորդումները: Դեսպանատունը անընդունելի է համարում նման գործողությունները և կոչ անում անհապաղ ազատ արձակել այդ անձանց։

Посольство США в Армении призывает отпустить находящихся в здании полка ППС медработников
Посольство Соединенных Штатов Америки в Армении выступило с заявлением относительно удерживания медработников в здании полка ППС в Ереване, передает tert.am.
"Мы приветствуем вчерашнее заявление Омбудсмена Армении относительно ситуации в Эребуни, в котором он отмечает, что внимательно следит за событиями и предпринимает шаги, когда бывают правонарушения.
Мы приветствуем и присоединяемся к его призыву сторонам относительно проявления продолжительной сдержанности. Учитывая события 26-27 июля, мы призываем все стороны противостояния проявить большую сдержанность, действовать в рамках закона и быть приверженными мирному урегулированию ситуации", - сказано в заявлении.
Посольство отмечает также, что озадачивают, в частности, публикации в прессе об удерживании в здании полка ППС полиции РА медработников. Посольство считает неприемлемыми подобные действия и призывает незамедлительно освободить этих людей.