ԱԱԾ-ն զգուշացնում է «Սասնա ծռերին» (ձայնագրություններ)
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը թե՛ բանավոր, և թե՛ գրավոր ձևով բազմիցս պաշտոնապես նախազգուշացրել էր ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը բռնազավթած խմբին անհապաղ դադարեցնել շարունակվող հանցավոր գործողությունները։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից։
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում է. «Հուլիսի 26-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը թե՛ բանավոր, և թե՛ գրավոր ձևով բազմիցս պաշտոնապես նախազգուշացրել էր ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը բռնազավթած խմբին անհապաղ դադարեցնել շարունակվող հանցավոր գործողությունները, մասնավորապես՝ չկրակել, ինչպես նաև զինված դուրս չգալ ՊՊԾ գնդի տարածքից: Միաժամանակ խմբին նախազգուշացվել էր, որ այս պահանջները չկատարելու դեպքում նրանց նկատմամբ, որպես ծայրահեղ միջոց, կիրառվելու է հրազեն:
Այդուհանդերձ, խմբի որոշ անդամներ անտեսել են նշված պահանջը և, առանց հանձնվելու մտադրության կամ այլ հիմնավոր անհրաժեշտության, զինված դուրս են եկել ՊՊԾ գնդի տարածքից, ինչին ի պատասխան նրանց վնասազերծելու նպատակով ձեռնարկվել են իրավիճակից թելադրվող գործողություններ: Սկսված հատուկ միջոցառման ընթացքում խմբի որոշ անդամներ իրավապահների ուղղությամբ արձակել են ինտենսիվ և համատարած կրակահերթեր, ինչի հետևանքով վիրավորվել է իրավապահ մարմնի ծառայող: Ձեռնարկված համարաժեք գործողությունների արդյունքում վնասազերծվել է խմբի չորս անդամ, որոնցից երկուսը վիրավորվել են, իսկ մյուս երկուսը՝ ստիպված են եղել հանձնվել:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է նաև, որ ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական եղանակով ձեռք են բերվել հավաստի տվյալներ /այդ թվում՝ օրենքով սահմանված կարգով ստացված ձայնագրություններ/, ըստ որոնց՝ հուլիսի 17-ից ի վեր խմբի որոշ անդամներ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվում են իրենց կամքին հակառակ: Ընդ որում, այդ անձինք մտավախություն են հայտնել, որ հանձնվելու փորձի դեպքում կարող են խմբի այլ անդամների կողմից ենթարկվել հաշվեհարդարի: Ավելին, հուլիսի 27-ի առավոտյան խմբի որոշ անդամներ, չարաշահելով վիրավորներին բժշկական օգնություն ցույց տալու պետության պատրաստակամությունը, պատանդ են վերցրել չորս բուժաշխատողի:
ԱԱԾ-ն փաստում է, որ խմբի առավել ակտիվ անդամների ընդգծված ահաբեկչական գործողությունները ներկա պահին սպառնում են ոչ միայն պատանդների, այլև խմբի մյուս անդամների, հատկապես, վիրավորների կյանքին: Ստեղծված նոր իրավիճակում առկա է նշված անձանց կյանքը պաշտպանելու բացարձակ անհրաժեշտություն, ինչը ստիպում է իրավապահ մարմիններին դիմել ահաբեկչական գործողությունները կանխող և խափանող անհրաժեշտ և համաչափ միջոցների:

СНБ Армении: "Возможность пока есть, но время истекает"
Служба национальной безопасности Армении выступила с заявлением, в котором отмечается, что СНБ 26 июля как устно, так и в письменной форме не раз озвучила предупреждение группе, захватившей полк Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване, о немедленном прекращении преступных действий, в частности, перестать стрелять и не выходить вооруженными с территории полка ППС.
Как передает пресс-служба СНБ РА, в то же самое время группа была предупреждена о том, что в случае невыполнения данных требований, против них в качестве крайней меры будет применено огнестрельное оружие.
"Тем не менее, некоторые члены группы проигнорировали данное требование и без намерения сдаться или иной обоснованной необходимости вооруженными покинули территорию полка ППС, в ответ на что с целью их обезвреживания были предприняты продиктованные ситуацией действия. В ходе начавшейся спецоперации некоторые члены группы открыли сплошной и интенсивный огонь в сторону правоохранителей, вследствие чего был ранен сотрудник правоохранительной системы. В результате предпринятых соразмерных действий были обезврежены четверо участников группы, двое из которых получили ранения, а двое других вынуждены были сдаться", – говорится в заявлении СНБ РА.
СНБ Армении сообщает также, что в рамках возбужденного по факту захвата полка ППС уголовного дела процессуальными и оперативно-разведывательными методами добыты достоверные данные (в том числе полученные в установленном законом порядке записи), согласно которым, начиная с 17 июля, некоторые участники группы удерживаются на территории полка ППС против своей воли. При этом эти лица выразили опасения, что при попытке сдаться другие члены группы могут свести с ними счеты. Более того, утром 27 июля некоторые члены группы, злоупотребив готовностью государства оказать медпомощь раненым, захватили в заложники 4 медработников.
СНБ РА констатирует, что подчеркнуто террористические действия наиболее активных участников группы на данный момент угрожают жизни не только заложников, но и других членов группы, в частности раненых.
"В сложившейся новой ситуации существует абсолютная необходимость защитить жизнь отмеченных лиц, что вынуждает правоохранительные органы прибегать к надлежащим и соразмерным мерам, предупреждающим и пресекающим террористические действия.