Իրանում հեծանիվ վարելու համար մի խումբ կանանց են ձերբակալել
Իրանում մի խումբ կանանց ձերբակալել են հեծանիվ վարելու համար: Ինչպես տեղեկացնում է Lenta.ru -ն, այս մասին հայտնել է Իրանի ընդդիմադիր Ընդդիմության ազգային խորհուրդը:
Նշվում է, որ կանայք հուլիսի 26-ին փորձել են մասնակցել հեծանվավազքի. երկրի քաղաքացիներին առաջարկվել է հաղթահարել մոտ 5 կմ Մարիվան քաղաքի կենտրոնից մինչև Զարիվար լիճը: Սակայն նրանց են մոտեցել ոստիկաններ և ասել, որ, համաձայն կառավարական նոր որոշման, կանանց համար հանրության առաջ հեծանիվ վարելն այժմ օրենքից դուրս է:
Իրավախախտներից պահանջել են դիմում ստորագրել, որ իրենք չեն կրկնի իրենց հակաիրավական վարքը հետագայում, իսկ նրանցից մի քանիսին տարել են ոստիկանական բաժանմունք` չափազանց ակտիվ ընդդիմանալու համար:

Women Arrested for Riding Bicycles in Iran
A group of women has reportedly been arrested for riding bicycles in Iran and made to sign pledges not to repeat the “violation”.
They were planning to participate in a cycling event in the north-western city of Marivan when police told them a new government directive had barred women riding bicycles in public, - The Independence wrote.
The opposition National Council of Resistance of Iran said officers ordered them to sign written pledges vowing not to repeat the “unlawful violation” and took several women who protested into custody.