Սիրիան անհատույց Ռուսաստանին է տրամադրում Հմեյմիմ օդանավակայանը
Ռուսաստանի կառավարությունը հաստատել է Սիրիայում ռուսական օդուժի տեղակայման մասին համաձայնագիրը և փաստաթուղթը տրամադրել է երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Պետդումայում վավերացման ներկայացնելու համար: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մոսկվան և Դամասկոսը պայմանավորվել են Սիրիայում ռուսական օդուժի անժամկետ տեղեկայման մասին: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2015 թվականի օգոստոսին Դամասկոսում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Սիրիայի իշխանություններն անհատույց Ռուսաստանին են տրամադրում Հմեյմիմ օդանավակայաննն իր ենթակառուցվածքներով և այն տարածքով, որը կողմերը պետք է համաձայնեցնեն:

Сирия на безвозмездной основе предоставляет России аэродром Хмеймим
Правительство РФ одобрило соглашение о размещении российской авиагруппы в Сирии и представило документ президенту России Владимиру Путину для внесения на ратификацию в Госдуму, сообщает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что Москва и Дамаск договорились о бессрочном размещении группировки ВКС в Сирии. Соглашение было подписано в сирийской столице в августе прошлого года.
В тексте документа уточняется, что власти Сирии на безвозмездной основе предоставят России аэродром Хмеймим с его инфраструктурой и территорию, которую предстоит определить сторонам.
Сейчас на базе Хмеймим находятся самолеты и вертолеты, которые принимают участие в антитеррористической операции против боевиков группировки "Исламское государства".