Ինչու՞ Իսրայելը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը
«Հնարավոր է հասնել Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, սակայն այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ է լուրջ աշխատանք տանել»,- համոզված է Իսրայելի Կնեսետի նախկին պատգամավոր, Իսրայել-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի հիմնադիր Ալեքսանդր Ցինկերը:
«Վերջին տարիներին արդեն 3-րդ անգամն է, ինչ Իսրայելի խորհրդարանում բարձրացվում է Հայոց ցեղասպանության հարցը: Նախկինում այն միշտ մնում էր հանձնաժողովներում՝ չստանալով հետագա ընթացք, սակայն այժմ չանցած մեկ ամիս՝ հանձնաժողովը քննարկում է այն  և որոշում կայացնում ճանաչել 1915 թվականի կոտորածն որպես ցեղասպանություն»,- նշել է Ալեքսանդր Ցինկերը: Նրա խոսքով՝ գործընթացի այս փուլն անչափ կարևոր է, և անհրաժեշտ է պատշաճ կերպով լոբբինգ իրականացնել ոչ միայն խորհրդարանի պատգամավորների, այլև հենց իսրայելական հասարակության շրջանում:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչողը բանաձևը ներկայացվել է իսրայելական խորհրդարանի տարբեր հանձնաժողովների քննարկմանն արդեն 9 անգամ: Միայն վեց անգամ ուղարկվել է արտաքին հարաբերութունների և անվտանգության հանձնաժողով, սակայն երբեք չի քննարկվել, երեք անգամ էլ ուղարկվել է Կրթության գիտության և մշակույթի հանձնաժողով: 2015 թվականին այս հանձնաժողովում կազմակերպվել է բաց քննարկում և որոշում է կայացվել 2016 թվականին հարցը քննարկման ներկայացնել Կնեսետի լիագումար նիստի ժամանակ 2016 թվականին:
Հուլիսի 5-ին Իսրայելի խորհրդարանում «Մերեց» կուսակցության նախագահ Զեհավա Գալոնի նախաձեռնությամբ քննարկվեց Հայոց ցեղասպանության հարցը: Քննարկման արդյունքում Հայոց ցեղասպանության բանաձևն ուղարկվեց Կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողով: Օգոստոսի 1-ին հանձնաժողովը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը:
Այս կապակցությամբ Իսրայելի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Էմանուել Նախշոնը հայտարարել է, որ հանձնաժողովի գնահատականը չի համընկնում Իսրայել պետության պաշտոնական դիրքորոշման հետ: «Իսրայելը համաձայն չէ 1915 թվականի դեպքերի վերաբերյալ հայերի պնդումների հետ, և դա երբեք չի փոխվի», - հայտարարել է Նախշոնը:
Փորձագետները նշում են, որ Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հիմնական պատճառը Թուրքիայի կողմից մշտական ճնշումներ են այս հարցում և իսրայելական հասարակության որոշ խմբերի մտավախությունը, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումով կվնասի Հոլոքոստի եզակիության մասին պնդումներին: Այսպես, 2001 թվականին Իսրայելի ԱԳ նախարար Շիմոն Պերեսը հայտարարել էր, որ Մեծ Եղեռնը և Հոլոքոստը չի կարելի համեմատել, քանի որ առաջինի դեպքում տեղի է ունեցել ողբերգություն, այլ ոչ ցեղասպանություն:
Փորձագետները նաև ընդգծում են Ադրբեջանի գործոնը: Ցեղասպանության ճանաչումը կփչացնի Իսրայելի հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, որը վերջինիս համար ռազմավարական նշանակություն ունի հակաիրանական քաղաքականության հարցում:
Նվազ կարևոր չէ նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հրեական համայնքների գործոնը. և՛ Անկարան, և՛ Բաքուն սպառնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեպքում հետապնդումներ սկսել տեղի հրեական համայնքների նկատմամբ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ շարքային իսրայելցիների կարծիքին՝ նշենք, որ տարբեր սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն՝ նրանց մեծամասնությունը կարծում է, որ Իսրայելի բարոյական պարտքն է ճամաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Why Isreal Does Not Recognize the Armenian Genocide?
Former Israeli lawmaker, founder of the Israel-Armenia inter-parliamentary friendship group Alexander Tsinker says it is possible to achieve the recognition of the Armenian Genocide by Israel, however, serious works should be done towards that path.
"In the recent years it is the third time that the issue of the Armenian Genocide is being raised in the Israeli Parliament. Previously it has always remained in the committees without having further developments, but now in less than a month, the committee discusses it and decides to recognize the 1915 massacres as genocide," said Alexander Tsinkerin said in an interview with Armenpress.
According to him, this phase of the process is very important and it is necessary to properly carry out lobbying not only in Parliament, but also among the Israeli public.
It should be noted for 9 times the draft resolution on the recognition of the Armenian Genocide has been submittedto the various committees of the Israeli Parliament. Only six times it was submitted to the foreign affairs and security committee but never discussed, and three times it was sent to the Education, Science and Culture Commission. In 2015 the Commission organized an open discussion and a decision was made to introduce it during a plenary session of the Knesset in 2016.
On July 5, by the initiative of the "Meretz" party president Zehava Gallon, Israeli Parliament discussed the issue of the Armenian Genocide. As a result, the Armenian Genocide resolution was sent to the Education, Culture and Sports Commission. On August 1, the Commission recognized the Armenian Genocide.
The Israeli Foreign Ministry spokesman Emmanuel Nakhshone stated that the Commission's assessment does not coincide with the official position of the state of Israel. "Israel does not agree with the claims of Armenians on the events of 1915, and this will never change," Nakhshone said.
Experts note that the main reason for not recognizing the Armenian Genocide by Israel is the constant pressure from Turkey on this issue and the concerns of some groups of the Israeli society that the recognition of the Armenian genocide will harm the uniqueness of the Holocaust. Thus, in 2001, Israeli Foreign Minister Shimon Peres said that the Armenian Genocide and the Holocaust cannot be compared, since the first case was a tragedy, not genocide.
Experts also stress the factor of Azerbaijan. Genocide recognition will spoil relations with Azerbaijan, which has a strategic importance for the anti-Iranian policy.
Not less important factors are the Jewish communities of Azerbaijan and Turkey. Ankara and Baku threaten that prosecutions will be launched against Jewish communities in case of Armenian genocide recognition.
Referring to ordinary Israelis on the issue of Armenian Genocide, it should be noted that, according to various opinion polls, the majority of them believe that Israel has a moral duty to recognize the Armenian Genocide.