ՊՊԾ գնդի զավթման գործով տուժող է ճանաչվել 19-ը. ՀՔԾ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնում է, որ ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային  ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219-րդ և 235-րդ հոդվածների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությամբ 2016 թվականի օգոստոսի 2-ին հանձնվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
Ներկայումս նախաքննությունն իրականացվում է 48 քննիչներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից: Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված է 44 անձ, ևս 2-ը ունեն կասկածյալի կարգավիճակ: 42 անձ կալանավորված է, 3 անձ գտնվում է հիվանդանոցում: Մյուսների նկատմամբ ընտրված են անազատության մեջ պահելու հետ չկապված խափանման միջոցներ: Բոլոր մեղադրյալներին տարբեր համակցություններով մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ (պատանդ վերցնելը), 219-րդ (շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) հոդվածներով: Տուժող է ճանաչվել 19 անձ, որից 10-ը՝ որպես պատանդ վերցնելու կամ պահելու մասով:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նշված քրեական գործով առկա և ստացվելիք ապացույցների հիման վրա բոլոր մեղադրյալների գործողություններն անհատականացվելու են, նրանց վերագրվող արարքներին իրավական գնահատական տալուց հաշվի են առնվելու ենթադրյալ հանցագործությանը նրանց հավանական մասնակցության բնույթը և աստիճանը, յուրաքանչյուրի կատարած գործողությունների հանրային վտանգավորության աստիճանը և պատճառած հետևանքների ծանրությունը:
Հիշեցնում ենք, որ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված հիմքերի և պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրանց փաստացի կատարած արարքներն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնում է նաև, որ մեղադրյալների նկատմամբ ընտրված կալանավորումը բացառապես նպատակ է հետապնդում քննության վաղ փուլերում կանխել նրանց հնարավոր ոչ պատշաճ վարքագիծը և ապահովել քրեական վարույթի բնականոն ընթացքը, ուստի սույն քրեական գործի քննությամբ հետաքրքրված հանրությանը համոզիչ կերպով հորդորում ենք՝ այդ խափանման միջոցի կիրառումը չգնահատել կամ չմեկնաբանել որպես պատժիչ միջոցառում:
Նախաքննության ընթացքի և միջանկյալ արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

Дело о захвате полка ППС в Ереване: пострадавшими признаны 19 человек
Специальная следственная служба (ССС) Армении сообщает, что уголовное дело, возбужденное по факту захвата 17 июля 2016 года полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване (по признакам преступлений, предусмотренных ст. 219 и 235 УК РА), при посредничестве Службы национальной безопасности (СНБ) РА 2 августа 2016 года передано ССС РА, передает Panorama.am.
В настоящее время предварительное следствие осуществляется следственной группой, состоящей из 48 следователей. По уголовному делу в качестве обвиняемых привлечены 44 лица, у 2 из них – статус подозреваемого.  42 человека арестованы, трое находятся в больнице. В отношении остальных применена мера пресечения, не связанная с заключением под стражу.
Всем обвиняемым по совокупности предъявлены обвинения по ст. 218 ("Захват заложника"), 219 ("Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи") и 235 ("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") УК РА.
Пострадавшими признаны 19 человек, 10 из них – по части захвата или удерживания заложников.
Как сообщает пресс-центр Специальной следственной службы РА, на основании имеющихся и получаемых доказательств по указанному уголовному делу все действия обвиняемых будут квалифицированы, при даче правовой оценки приписываемым им действиям будут учтены характер и степень их возможного участия в совершении предполагаемого преступления, степень общественной опасности совершенных каждым лицом деяний и тяжесть последствий.
ССС напоминает, что  при наличии предусмотренных законодательством РА оснований и условий лица, добровольно отказавшиеся от преступления, могут быть освобождены от уголовной ответственности, если их фактические действия не содержат состава преступления.
Специальная следственная служба РА  сообщает также, что избрание в отношении обвиняемых меры пресечения в виде заключения под стражу исключительно преследует цель на ранних этапах следствия предотвратить их возможное неподобающее поведение и обеспечить естественный ход уголовного производства.
"Посему  заинтересованную общественность убедительно призываем не расценивать применение данной меры пресечения как карательную меру", – подчеркивается в сообщении.