Սարի թաղի դեպքերի գործով 19 լրագրող ճանաչվել է որպես տուժող
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը շարունակում է պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրել 2016 թվականի հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ քննվող քրեական գործի մասին:
Նախաքննության ներկա փուլում իրականացվում է քրեական գործով ապացույցների հավաքման, ստուգման և գնահատման գործընթացը: Նախաքննական մարմնի կողմից քրեական գործով նշանակվել են բազմաթիվ փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, դատաապրանքագիտական, դատահետքաբանական, դատակենսաբանական:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2016 թվականի հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի հետևանքով ենթադրաբար տուժել են 99 քաղաքացիներ, որոնցից 23-ը՝ լրագրողներ:
2016 թվականի օգոստոսի 31-ի դրությամբ՝ հիշյալ քրեական գործի շրջանակներում արդեն հարցաքննվել են 74 քաղաքացիներ,  63-ը ճանաչվել են տուժող, իսկ 11 անձինք հարցաքննվել են որպես վկա: Մնացած 25 անձանց հայտնաբերելու համար հետաքննության մարմիններին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:
Հարցաքննվել են նաև զանգվածային տարբեր լրատվամիջոցների 23 լրագրողներից 21-ը: Նրանցից 19-ը ճանաչվել են տուժող, 2-ը հարցաքննվել են որպես վկա, իսկ 2-ը հրաժարվել են ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին:
Ըստ քրեական գործով ձեռք բերված տվյալների՝ 47 անձինք ստացել են բեկորային վնասվածքներ, 36-ը` ենթարկվել են ֆիզիկական բռնության, 5-ի մոտ հայտնաբերվել են այրվածքներ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հնարավոր է եղել պարզել վնասված կամ հափշտակված լրագրողական տեխնիկայի նախնական ցանկը: Մասնավորապես՝ լրագրողների նկատմամբ բռնություն գործադրած անձանց գործողությունների պատճառով  կորել կամ վնասվել են՝ 6 «Սոնի» մոդելի տեսախցիկներ, 2  «Քենոն»  մոդելի  տեսախցիկներ,  1 «Քենոն»  մոդելի ֆոտոխցիկ, 1 «Պանասոնիկ» մոդելի տեսախցիկ, 2 լուսարձակներ, 1 բջջային հեռախոսի շտատիվ, 1 ականջակալ, 1 բջջային հեռախոսի պահեստային մարտկոց,  1 «Այֆոն 5Ս» բջջային հեռախոսի լիցքավորման սարք, ինչպես նաև լրագրող Մարութ Վանյանի անձնագիրը:
Քրեական գործով իրականացված քննչական և դատավարական լայնածավալ գործողությունների արդյունքում առերևույթ հանցագործություններ կատարելու, այդ թվում՝ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար նախաքննության այս փուլում քրեական հետապնդում է իրականացվում արդեն 6 անձանց նկատմամբ: Նրանցից 4-ին մեղադրանք է առաջադրվել խմբով խուլիգանություն կատարելու և լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար, վերջիններիս նկատմամբ մինչդատական վարույթում որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը, իսկ 2 անձանց մեղադրանք է առաջադրվել լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար: Վերջիններիս նկատմամբ ընտրվել  է անազատության մեջ պահելու հետ չկապված խափանման միջոց:
Քրեական գործերի շրջանակներում շարունակվում են ուսումնասիրվել նաև զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված՝ հիշյալ դեպքերին առնչվող բոլոր տեսաձայնագրություններն ու հրապարակումները, բոլոր դրվագներով տարվում է լրիվ և բազմակողմանի քննություն:
Բացի այդ, ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հատուկ միջոցների տարբեր տեսակների կիրառման անհրաժեշտությունը, հիմքերը և պայմանները պարզելու ուղղությամբ ևս իրականացվում են համապատասխան քննչական և դատավարական գործողություններ:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ հիշյալ քրեական գործով իրականացվում են օրենքով նախատեսված անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ՝  առերևույթ հանցագործություններ կատարած, այդ թվում՝ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացվող քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:

Сари тах: потерпевшими признаны 19 журналистов
На данном этапе предварительного следствия по расследуемому в Специальной следственной службе (ССС) Армении уголовному делу, возбужденному в связи с имевшими место в ночь с 29 на 30 июля 2016 года в районе Сари тах в Ереване инцидентами, проводится процесс собирания, проверки и оценки доказательств. Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-центр Специальной следственной службы Армении.
Согласно информации, органом предварительного следствия назначено множество экспертиз, в том числе судебно-медицинская, судебно-товароведческая, судебно-трасологическая, судебно-биологическая экспертизы.
В результате предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу следственных и процессуальных действий выяснилось, что вследствие имевших место в ночь с 29 на 30 июля 2016 года в районе Сари тах в Ереване инцидентов пострадали, предположительно, 99 граждан, 23 из них – журналисты.
По состоянию на 31 августа 2016 года, в рамках данного уголовного дела допрошены 74 гражданина, 63 признаны потерпевшими, а 11 лиц допрошены в качестве свидетелей.  Органам следствия даны соответствующие поручения в направлении обнаружения 25 лиц.
Был  допрошен также 21 журналист, 19 из них признаны потерпевшими, 2 были допрошены в качестве свидетелей, еще 2 отказались явиться в орган, осуществляющий производство.
Отмечается также, что 47 человек получили осколочные ранения, 36 подверглись физическому насилию, у 5 были выявлены ожоги.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу удалось выяснить также предварительный список поврежденной или похищенной журналистской техники.
На данном этапе предварительного следствия уголовное преследование осуществляется в отношении уже 6 лиц. Так, 4 из них предъявлены обвинения за воспрепятствование профессиональной законной деятельности журналистов и совершение хулиганства группой, в отношении данных лиц в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу. Еще 2 предъявлены обвинения за воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналистов, в отношении этих лиц избрана мера пресечения, не связанная с содержанием под стражей.
Продолжается также изучение всех касающихся данных инцидентов публикаций СМИ и распространенных видео- и аудиозаписей, по всем эпизодам проводится полное и всестороннее следствие.
Осуществляются соответствующие следственные и процессуальные действия в направлении выяснения необходимости, оснований и условий применения сотрудниками Полиции РА специальных средств.
Сообщается также, что проводятся неотложные следственные и процессуальные действия для  установления и привлечения к уголовной ответственности виновных лиц.