Ահմադինեժադը նամակ է հղել Օբամային
Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային առաջարկել է անհապաղ հարթել խնդիրը, որը ստեղծում է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումը՝ ԱՄՆ-ում Իրանի ակտիվների անձեռնմխելիության համար: Այդ խնդրանքով նամակն ուղարկվել է Թեհրանում Շվեյցարիայի դեսպանատուն, որն Իրանում ներկայացնում է ԱՄՆ շահերին,մ հայտնում է  Fox News հեռուստաալիքը:
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը ապրիլի 20-ին որոշել է 2.65 միլիարդ դոլար փոխհատուցել 1983 թվականին Բեյրութում ԱՄՆ ծովային հետևակայինների զորանոցի մոտ հնչած պայթյունի հետևանքով զոհվածների հարազատներին: Այն ժամանակ զոհվել է ԱՄՆ 241 քաղաքացի: Փոխհատուցման վճարը նախատեսվում է իրականացնել նաև Իրանի Կենտրոնական բանկի 1.75 միլիարդ դոլարի միջոցներից, որոնք սառեցվել են և պահվում են Citibank-ում:
«Իրանի ժողովուրդն ակնկալում է, որ դուք արագորեն կհարթեք սեփականության կալանքի այդ կոնկրետ դեպքը, և ոչ միայն կվերականգնեք Իրանի ժողովրդի իրավունքները և կվերադարձնեք այդ սեփականությունը, այլև ամբողջովին կփոխհատուցեք պատճառված վնասը», - ասվում է նամակում:
Իր ուղերձում Ահմադինեժադն ուշադրություն է հրավիրում, որ իր առաջարկը ոչ մի կերպ չպետք է համարվի քաղաքական:

Ахмадинежад написал письмо Обаме
Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад предложил президенту Бараку Обаме без промедления уладить проблему, которую создает решение Верховного суда США для неприкосновенности активов Исламской Республики в Соединенных Штатах. Письмо с этой просьбой было направлено посольству Швейцарии в Тегеране, представляющему интересы США в Иране, сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал Fox News.
20 апреля Верховный суд США постановил выплатить компенсации на сумму $2,65 млрд родственникам погибших в 1983 году при взрыве казарм морской пехоты США в Бейруте. Тогда умер 241 американский гражданин. Выплату предполагается производить в том числе из $1,75 млрд иранского ЦБ, которые были заморожены и хранятся в Citibank.
"Иранский народ ожидает, что вы быстро уладите этот конкретный случай ареста собственности и не только восстановите права народа Ирана и вернете эту собственность, но и полностью возместите нанесенный урон", - приводит телеканал выдержку из письма.
В послании Ахмадинежад обращает внимание, что его предложение "никоим образом не стоит считать политическим".