ՄԻՊ-ը քննարկման ընթացակարգ է սկսել «Սասնա ծռերի» անդամների բժշկական խնամքը դադարեցնելու հարցով
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական հսկողությամբ 2016 թվականի հուլիսի 28-ից սկսած կատարվում են պարբերական այցելություններ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ: Շարունակվում են այնտեղ պահվող՝ Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքում հրազենային վիրավորում ստացած կալանավորված անձանց պահման պայմանների, նրանց իրավունքների ապահովման և բուժօգնության կազմակերպման վիճակի մշտադիտարկման աշխատանքները, տեղեկացնում են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից:
Մշտական սկզբունքով կատարվող այցելությունների շրջանակներում առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել Սեդրակ Նազարյանի, Թաթուլ Թամրազյանի, Արմեն Լամբարյանի, Աշոտ Պետրոսյանի, Հովհաննես Հարությունյանի, ինչպես նաև Պավել և Արամ Մանուկյանների հետ: Կատարվել են մանրամասն ուսումնասիրություններ:
2016 թվականի օգոստոսի 19-ին գրություններ են ուղարկվել ՀՀ արդարադատության նախարարություն, համաձայն ստացած բողոքների, մի շարք կալանավորված անձանց բժշկական խնամքը կազմակերպելու նպատակով վերջիններիս առողջապահական մարմինների բուժական հիմնարկ տեղափոխելու վերաբերյալ:
2016 թվականի օգոստոսի 22-ին Պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության իրավաբանի և բժիշկ-մասնագետի՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ կատարած հերթական այցելության ընթացքում պարզվել է, որ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնից քրեակատարողական հիմնարկ գործուղված և վերջիններիս խնամքն ապահովող մասնագետների կողմից իրականացվող շուրջօրյա հերթապահությունը դադարեցվել է:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների համապատասխան բուժօգնության հետագա կազմակերպման և խնամքը դադարեցնելու հարցով սկսվել է քննարկման ընթացակարգ: ՀՀ արդարադատության և առողջապահության նախարարություններից կպահանջվեն համապատասխան գրավոր պարզաբանումներ:

Омбудсмен Армении займется вопросом прекращения дежурства в "Больнице для осужденных"
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении выступил с заявлением относительно визитов в уголовно-исполнительное учреждение "Больница для осужденных" министерства юстиции РА, сообщает Panorama.am.
"Под непосредственным контролем омбудсмена Армении с 28 июля 2016 года осуществляются регулярные посещения в УИУ "Больница для осужденных" минюста РА. Продолжаются работы по мониторингу ситуации с организацией медпомощи содержащимся в УИУ лицам, получившим огнестрельные ранения на территории полка Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване, и обеспечением их прав.
В рамках осуществляемых на постоянной основе посещений были проведены встречи тет-а-тет с Седраком Назаряном, Татулом Тамразяном, Арменом Ламбаряном, Ашотом Петросяном, Ованнесом Арутюняном, а также Павлом и Арамом Манукянами. Проводилось детальное исследование", – говорится в заявлении, распространенном офисом омбудсмена РА.
Так, 19 августа были направлены сообщения в минюст Армении –  относительно перевода некоторых из раненых в медучреждения, на основе полученных жалоб.
А 22 августа во время очередного совместного посещения УИУ "Больница для осужденных" юристом Департамента по предупреждению пыток и плохого обращения офиса омбудсмена РА и врача-специалиста выяснилось, что прекращено дежурство медперсонала из медцентра "Эребуни".
Отмечается также, что в соответствии с требованиями Закона РА "О Защитнике прав человека" по вопросу о прекращении круглосуточного дежурства в УИУ "Больница осужденных" начата процедура обсуждения. "От минюста и минздрава Армении будут потребованы соответствующие письменные разъяснения", – говорится в заявлении.