Անկարան հայտարարել է Եգիպտոսի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության մասին
Անկարան ու Կահիրեն պետք է վերականգնեն հարաբերությունները, որոնք վատացել են 2013 թվականի հուլիսին զինվորականների կողմից եգիպտոսի նախագահ Մուհամադ Մուրսիի տապալումից հետո: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, փոխանցում է TACC-ը:
«Մենք Եգիպտոսի ժողովրդի հետ ունենք ընդհանուր արժեքներ՝ հավատ, մշակույթ, ընդհանուր տարածաշրջան: Մենք պետք է կարգավորենք Եգիպտոսի հետ հարաբերությունները, և մեզ համար չի կարող այլևս շարունակվել այսպես»,- ասել է Թուրքիայի վարչապետը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների խնդիրները բաժին են ընկնում քաղաքական ոլորտին:
Նա հիշեցրել է, որ երբ ողջ աշխարհը ողջունում էր Եգիպտոսում կատարված հեղաշրջումը, միայն Թուրքիայի նախագահն էր պնդում իրենը՝ հայտարարելով, որ դա իշխանության զավթում է: «Սակայն դա կարգավորման խոչընդոտ չէ: Անհրաժեշտ է վերականգնել Եգիպտոսի հետ հարաբերությունները՝ հատկապես տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում: Դա օգտակար կլինի բոլորիս համար», - կարծում է Թուրքիայի վարչապետը:

Турция заявила о необходимости нормализовать отношения с Египтом
Анкаре и Каиру необходимо восстановить отношения, ухудшившиеся после свержения египетскими военными в июле 2013 года президента АРЕ Мухаммеда Мурси. Об этом премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил в эфире телеканала Haber Turk, передает ТАСС.
"У нас с народом Египта есть общие ценности: вера, культура, общий регион. Нам нужно нормализовать отношения с Египтом, и для нас, и для них так больше продолжаться не может", - сказал премьер, отметив, что "проблемы у двух стран в политической сфере".
Он напомнил о том, что, "когда весь мир рукоплескал перевороту (в Египте), только президент Турции стоял на своем", говоря, что это захват власти. "Но это не помеха для нормализации. Необходимо восстанавливать отношения с Египтом особенно в экономике и культуре. От этого польза будет для всех", - сказал он.