Գրոհայինները համաձայնել են հեռանալ սիրիական Դարայայից
Սիրիական իշխանությունները համաձայնության են եկել զինյալների հետ վերջիններիս՝ Դամասկոսի Դարայան լքելու շուրջ, հայտնում է SANA-ն:
Նախատեսվում է, որ առաջիկա երկու-երեք օրվա ընթացքում Դարայայից «Ջաբհաթ ան-Նուսրա» խմբավորման վերահսկողության տակ գտնվող Իդլիբ կտեղափոխվեն 700 գրոհային: Եվս 4 հազար քաղաքացիական անձ՝ հիմնականում գրոհայինների բարեկամներ, կտեղափոխվեն փախստականների ճամբարներ:
Դարայան գրոհայինների վերահսկողության տակ է գտնվում 2012 թվականից: Այն Դամասկոսի վրա պարբերական հարձակումների համար գրոհայինների հիմնական հենարան էր: Գրոհայինները հանաձայնել են լքել այն, քանի որ կառավարական զորքերը վերջին շրջանում ուժեղացրել էր բնակավայրի ամիսներ շարունակվող պաշարումը:

Сирийские боевики согласились уйти из пригорода Дамаска
Сирийские власти достигли соглашения c боевиками об их выходе из западного предместья Дамаска - Дарайи, сообщает lenta.ru со ссылкой на агенство SANA.
Из Дарайи в провинцию Идлиб, контролируемую группировкой "Джебхат ан-Нусра" и союзными ей бандгруппами, будут эвакуированы 700 боевиков с личным оружием. Еще четыре тысячи гражданских, в основном, родственники боевиков, будут доставлены в лагеря для беженцев.
Как сообщает Reuters со ссылкой на главаря исламистской группировки "Джейш аль-Ислам" Абу Джамала, операция начнется в пятницу, 26 августа, и продлится два-три дня. Как ожидается, она будет проходить при содействии Международного комитета Красного Креста и структур ООН.
Дарайя находилась под контролем боевиков с 2012 года и служила одним из их форпостов, из которого они обстреливали Дамаск. Покинуть район, который последние месяцы находился в окружении правительственных войск, они согласились после того, как армия усилила свой натиск.