Կանադայի կին ոստիկաններն այսուհետ կարող են հիջաբ կրել
Կանադայում մուսուլման կին-ոստիկաններին թույլատրվել է հիջաբ կրել աշխատանքի ընթացքում, հաղորդում է The Globe and Mail-ը:
Նշվում է, այս որոշումն ընդունվել է մուսուլման կանանց ոստիկանական համակարգեր ընդգրկելու նպատակով: Մշակվել է հիջաբների հատուկ դիզայն, որոնք համապատասխանում են անվտանգության բոլոր չափանիշներին:
«Սա դիտարկվում է՝ որպես խրախուսում մուսուլման այն կանանց համար, ովքեր իրենց կրաիերայում դիտարկում են ոստիկանությունում աշխատելը»,- նշել է Կանադային Հասարակական անվտանգության նախարար Ռալֆ Գուդեյլը:
Նրա կարծիքով նորամուծությունը ցուցադրում է կանադական ոստիկանության ժամանակակից և «ներառական» կազմակերպություն լինելը, որը «հարգում և գնահատում է բոլոր մշակութային և կրոնական հավատալիքներին պատկանող մարդկանց»:
Նշվում է, որ կանադական ոստիկանությունում ծառայող տղամարդ-սիկհերը դեռևս 1990 թ.-ից իրավունք ունեին կրել հատուկ գլխարկներ՝ չալմաներ: Մինչ այս պահը կանադական ոստիկանությունում ծառայող մուսուլման կանանց թույլատվրում էր հիջաբներ կրել միայն Տորոնտոյում և Էդմոնտոնում: Բացի այդ նման թույլատվության պրակտիկա ունեն Մեծ Բրիտանիան, Շվեդիան, Նորվեգիան և ԱՄՆ որոշ նահանգները:

Женщинам в полиции Канады разрешили носить хиджаб
Женщинам-мусульманкам, служащим в полиции Канады, разрешили носить на работе хиджаб, сообщает The Globe and Mail, передает gazeta.ru.
Отмечается, что данное решение было принято с целью привлечь больше мусульманок на службу в полицию. Разработан специальный дизайн хиджаба, который отвечает всем стандартам безопасности.
«Это сделано для поощрения мусульманских женщин, которые рассматривают в качестве своей карьеры службу в полиции», — заявил министр общественной безопасности Канады Ральф Гудейл.
По его мнению, нововведение продемонстрирует, что канадская полиция является современной и «инклюзивной» организацией, которая «ценит и уважает людей всех культурных и религиозных убеждений».
В материале говорится, что мужчины-сикхи, служащие в канадской полиции, имеют право носить традиционные головные уборы – чалму – с 1990 года.
До настоящего времени хиджабы разрешалось носить женщинам в полиции канадских Торонто и Эдмонтона. Кроме того, подобные разрешения существуют в Великобритании, Швеции, Норвегии и некоторых штатах США.