Շտայնմայերը հայտնել է G8 Ռուսաստանի վերադարձի պայմանները
«Մեծ յոթնյակի» անդամները պատրաստ են Ռուսաստանի հետ քննարկել վերջինիս վերադարձը G8, եթե առաջընաց գրանցվի սիրիական և ուկրաինական հակամարտությունների հարցում: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը RedaktionsNetzwerks Deutschland-ին (RND) տված հարցազրույցում:
«Հակամարտությունները Սիրիայում և Ուկրաինայում ցույց են տալիս մեր հետաքրքրվածությունը՝ չբացառելու Ռուսաստանին աշխարհի առաջատար տնտեսություների սերտ համագործակցությունից: Եթե վերջապես զգալի առաջընթաց գրանցվի Ուկրաինայի արևելքում և Սիրիայի բանակցություններում, G7-ի գործընկերները պատրաստ են այդ մասին խոսել Մոսկվայի հետ»,- հայտարարել է Շտայնմայերը՝ ընդգծելով G8 վերադարձի բանալին Մոսկվայի ձեռքում է:

Штайнмайер назвал условия для возвращения России в G8
Участники "Большой семерки" готовы обсудить с Россией ее возвращение в G8 в случае прогресса по Донбассу и Сирии. Об этом, как передает РИА Новости, заявил министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер в интервью новостной сети RedaktionsNetzwerk Deutschland.
"Конфликты в Сирии и в Украине показывают, что в наших интересах не исключать Россию из узкого переговорного формата крупнейших мировых экономик… Если, наконец, появится существенный прогресс на восточной Украине и на переговорах по перемирию в Сирии, партнеры по G7 готовы говорить об этом с Москвой", - отметил министр.