ՄԱԿ-ը դժվար թե թույլ տա Սիրիայում ստեղծել թռիչքազերծ գոտի. Էրդողան
Թուրքիան պատրաստ է Սիրիայում անվտանգության գոտում փախստականների համար ստեղծել ենթակառուցվածքներ, սակայն հույսեր չունի, որ ՄԱԿ-ը կարտոնի այնտեղ անվտանգության գոտու ստեղծումը, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Չինաստանից վերադառնալիս լրագրողների հետ զրույցում:
Էրդողանը նշել է, որ կարող են լինել նաև Թուրքիայի հարավում՝ թուրքական սահմանների ներսում, փախստականների բաշխման նման գոտիների տարբերակներ: «Այդ մասին կարելի է մտածել»,- ասել է Էրդողանը:
Խոսելով Սիրիայի հյուսիսում թռիչքազերծ գոտու ստեղծման մասին՝ Էրդողանն ընդգծել է, որ այդ հարցը բարձրացրել է Չինաստանում G20-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, սակայն հույսեր չունի, որ ՄԱԿ ԱԽ-ն կընդունի համապատասխան բանաձև:

Эрдоган: ООН вряд ли санкционирует создание бесполетной зоны в Сирии
Турция готова создать инфраструктуру для беженцев в зоне безопасности в Сирии, но не рассчитывает, что ООН санкционирует создание там бесполетной зоны. Как сообщает ТАСС, об этом турецкий президент Эрдоган сказал журналистам по возвращении с саммита G20 из Китая.
"Могут быть и варианты такой зоны расселения беженцев и на нашем юге, внутри наших границ. Об этом можно подумать", - отметил он.
Относительно вопроса о бесполетной зоне, о чем Эрдоган говорил с лидерами на саммите G20 в Китае, пока он не конкретизирован. "И я не рассчитываю, что Совет безопасности ООН примет соответствующую резолюцию", - подчеркнул президент.