Իրաքում պատերազմ սկսելու որոշումը սխալ էր. Քլինթոն
Իրաքում Միացյալ Նահանգների ռազմական արշավ սկսելու որոշումը սխալ էր, կարծում է Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը:
«Ես կարծում եմ, որ Իրաքում պատերազմ սկսելու որոշումը սխալ էր, և ես արդեն ասել եմ, որ նախագահ (Ջորջ) Բուշին այդ լիազորությունները պատվիրակելու համար տված իմ ձայնն իմ սխալն է եղել»,- ասել է Քլինթոնը՝ MSNBC հեռուստաալիքի եթերում պատասխանելով ԱՄՆ ԶՈւ վետերանների հարցերին:
Նա նաև կոչ է արել «սովորել սխալների վրա»: «Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչն է բերել մեզ դրան, որպեսզի նման բան այլևս տեղի չունենա»,- նշել է նա:
ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին ընտրվելու դեպքում Քլինթոնը մտադիր չէ ցամաքային զորքեր ուղարկել Իրաք և Սիրիա՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի համար, սակայն ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել իսլամիստների դեմ պայքարող տեղի ուժերին՝ այդ թվում՝ քրդերին և իրաքյան բանակին:

Клинтон: решение начать войну в Ираке было ошибкой
Кандидат в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон по-прежнему утверждает, что решение о начале военной кампании Соединенных Штатов в Ираке было ошибкой, передает ТАСС.
"Я думаю, что решение начать войну в Ираке было ошибкой, и я уже говорила, что мой голос, отданный за делегирование президенту (Джорджу) Бушу этих полномочий, был моей ошибкой", - сказала Клинтон, отвечая на вопросы ветеранов ВС США в эфире телеканала MSNBC.
При этом она призвала "учиться на ошибках". "Мы должны понять, что привело нас к этому, чтобы подобного больше не происходило", - отметила она.
Клинтон в случае избрания ее на пост президента США не будет посылать наземные части американских вооруженных сил в Ирак и Сирию для борьбы с группировкой "Исламское государство".