Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի վարած քաղաքական գծի մեջ էական փոփոխություններ չեն լինի
Վերջին շրջանում բավականին մեծ լարվածություն է նկատվում ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում, որի առավել վառ դրսևորումներից դարձավ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանին Բաքու խորհրդակցությունների կանչելը: Նման քայլի համար առիթ հանդիսացավ The Washington Post պարբերականում հրապարակված Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ռիչարդ Կոզլարիչի և Մաքքեյնի անվան մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն Դեյվիդ Քրամերի հոդվածը: Նյութի հեղինակները կոչ էին անում ԱՄՆ նախագահին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ այնտեղ մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված, ինչը, բնականաբար, Ադրբեջանի իշխանությունների համար լինելով բավականին ցավոտ թեմա, բուռն արձագանք առաջացրեց:
Պետք է այնուամենայնիվ նշել, որ ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունների նման լարվածության համար կային մի շարք «նախադրյալներ»:
Առաջին՝ Ադրբեջանում սահմանադրական փոփոխություններին ընդառաջ կրկին մեծ թափ են ստացել բռնաճնշումներն ու հիմնականում այն ակտիվիստների, լրագրողների ձերբակալությունները, ովքեր կոչ էին անում Ադրբեջանի հասարակությանը դեմ քվեարկել փոփոխություններին: Բռնաճնշումների նման մեծ ալիքը չվրիպեց ԱՄՆ ուշադրությունից, և պետդեպարտամենտը հանդես եկավ քննադատական հայտարարությամբ: Սա իր հերթին հանգեցրեց բացահայտ հակաարևմտյան տրամադրությունների Ադրբեջանի իշխող կլանում, և վերջինիս թիրախում սկսեցին հայտնվել Ադրբեջանում գործող արևմտյան ֆոնդերը: USAID, NED, EED և այլ հայտնի կազմակերպություններ սկսեցին մեղադրվել Ադրբեջանում ընդդիմադիրներին ֆինանսավորելու մեջ, ինչը, ըստ Ադրբեջանի, սպառնում է երկրի կայունությանը:
Երկրորդ՝ ԱՄՆ-ն կոչ էր արել Ադրբեջանի իշխանություններին դիմել Վենետիկի հանձնաժողով՝ սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ եզրակացություն ստանալու համար: Իր հերթին Վենետիկի հանձնաժողովը ևս հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով Ադրբեջանում Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի հետ կապված եզրակացություն կազմել՝ նշելով, սակայն, որ Ադրբեջանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցությունը կրում է չափազանց սահմանափակ բնույթ: Այս ամենից հետո նախագիծը Վենետիկի հանձնաժողով չներկայացնել, մանավանդ որ դրա՝ ոչ ժողովրդավար լինելու վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում էին, կնշանակեր հայտնվել քննադատությունների ևս մեկ ալիքի տակ: Այլ հարց է, թե որքանով հաշվի կառնվի Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ներկայացվելիք եզրակացությունը:
Նշենք, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում ամենաքննադատվող կետերից են երկրի նախագահի լիազորությունների ընդլայնումը, պաշտոնավարման տարիների երկարացումը և նախագահի թեկնածուի համար նախատեսված նվազագույն տարիքային շեմի իջեցումը:
Ճիշտ է՝ դեռ հանրաքվեից հետո էլ ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում լարվածությունը կպահպանվի ՝ հաշվի առնելով սպասվելիք արդյունքները և դրան հասնելու համար օգտագործված գործիքները, սակայն ԱՄՆ-ի՝ տարածաշրջանում ունեցած շահերն ու Ադրբեջանի նավթադոլարները, որոնք գոնե առ այսօր հարցեր են լուծում, «կխանգարեն» Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի վարած քաղաքական գծի մեջ էական փոփոխություններ մտցնել:

Значительных изменений в политической линии США по отношению к Азербайджану не будет
В последнее время можно заметить довольно много фактов, говорящих о напряженности в отношениях между США и Азербайджаном. Наиболее ярким проявлением этого является тот факт, что посла США в Азербайджане вызвали в Баку для консультаций. "Причиной" такого шага стала статья экс-посла США в Азербайджане Ричарда Козларича и директора Института по правам человека и демократии им. Маккейна Дэвида Крамера, опубликованная в "The Washington Post". Авторы статьи призвали президента США ввести санкции против Азербайджана в связи с нарушениями прав человека в этой стране, что, конечно же, весьма болезненная тема для Азербайджана, которая вызвала бурную реакцию во властных кругах этой страны.
Следует, однако, отметить, что для такой напряженности в американо-азербайджанских отношениях были свои "предпосылки".
Во-первых, накануне конституционных изменений в Азербайджане снова активизировались репрессии и аресты в основном тех активистов и журналистов, которые призывают голосовать против поправок. Эта новая и большая волна репрессий не осталась незамеченной для США, и Госдеп выступил с критическим заявлением. Это, в свою очередь, привело к антизападным настроениям в правительстве Азербайджана, и западные фонды в АР стали очередной "мишенью". USAID, NED, EED и другие организации стали обвиняться в финансировании оппозиции в Азербайджане, что может "угрожать" стабильности страны.
Во-вторых, Соединенные Штаты призвали власти Азербайджана обратиться к Венецианской комиссии за заключением по конституционным реформам. В свою очередь Венецианская комиссия также выступила с заявлением, в котором выразила готовность опубликовать заключение, отметив, однако, что сотрудничество между Венецианской комиссией и Азербайджаном является крайне ограниченным. После всего этого не представить проект конституционных реформ в Венецианскую комиссию, тем более, что дискуссии о недемократическом характере этого проекта продолжаются, стало бы поводом новой волны критики для азербайджанских властей...
14-15 сентября Венецианская комиссия представит первое заключение по проекту конституционных изменений в Азербайджане, который "появился" в Венецианской комиссии в результате давления со стороны Запада. Очевидно, что Азербайджан не сделал этого раньше, чтобы избежать возможной критики со стороны этой важной структуры.
Отметим, что согласно проекту конституционных изменений, в Азербайджане расширятся полномочия президента, продлится срок пребывания на посту президента и понизится минимальный возрастной порог для кандидата на пост президента АР.
Ожидается, что после референдума напряженность в американо-азербайджанских отношениях останется - с учетом ожидаемых результатов и используемых инструментов для достижения этих результатов. Однако интересы США в регионе и азербайджанские нефтедоллары, которые, по крайней мере, на сегодняшний день, решают многие вопросы, скорее всего, "помешают" США внести значительные коррективы в свою политическую линию в отношении Азербайджана.