Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի վարած քաղաքական գծի մեջ էական փոփոխություններ չեն լինի
Վերջին շրջանում բավականին մեծ լարվածություն է նկատվում ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում, որի առավել վառ դրսևորումներից դարձավ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանին Բաքու խորհրդակցությունների կանչելը: Նման քայլի համար առիթ հանդիսացավ The Washington Post պարբերականում հրապարակված Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ռիչարդ Կոզլարիչի և Մաքքեյնի անվան մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն Դեյվիդ Քրամերի հոդվածը: Նյութի հեղինակները կոչ էին անում ԱՄՆ նախագահին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ այնտեղ մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված, ինչը, բնականաբար, Ադրբեջանի իշխանությունների համար լինելով բավականին ցավոտ թեմա, բուռն արձագանք առաջացրեց:
Պետք է այնուամենայնիվ նշել, որ ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունների նման լարվածության համար կային մի շարք «նախադրյալներ»:
Առաջին՝ Ադրբեջանում սահմանադրական փոփոխություններին ընդառաջ կրկին մեծ թափ են ստացել բռնաճնշումներն ու հիմնականում այն ակտիվիստների, լրագրողների ձերբակալությունները, ովքեր կոչ էին անում Ադրբեջանի հասարակությանը դեմ քվեարկել փոփոխություններին: Բռնաճնշումների նման մեծ ալիքը չվրիպեց ԱՄՆ ուշադրությունից, և պետդեպարտամենտը հանդես եկավ քննադատական հայտարարությամբ: Սա իր հերթին հանգեցրեց բացահայտ հակաարևմտյան տրամադրությունների Ադրբեջանի իշխող կլանում, և վերջինիս թիրախում սկսեցին հայտնվել Ադրբեջանում գործող արևմտյան ֆոնդերը: USAID, NED, EED և այլ հայտնի կազմակերպություններ սկսեցին մեղադրվել Ադրբեջանում ընդդիմադիրներին ֆինանսավորելու մեջ, ինչը, ըստ Ադրբեջանի, սպառնում է երկրի կայունությանը:
Երկրորդ՝ ԱՄՆ-ն կոչ էր արել Ադրբեջանի իշխանություններին դիմել Վենետիկի հանձնաժողով՝ սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ եզրակացություն ստանալու համար: Իր հերթին Վենետիկի հանձնաժողովը ևս հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով Ադրբեջանում Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի հետ կապված եզրակացություն կազմել՝ նշելով, սակայն, որ Ադրբեջանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցությունը կրում է չափազանց սահմանափակ բնույթ: Այս ամենից հետո նախագիծը Վենետիկի հանձնաժողով չներկայացնել, մանավանդ որ դրա՝ ոչ ժողովրդավար լինելու վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում էին, կնշանակեր հայտնվել քննադատությունների ևս մեկ ալիքի տակ: Այլ հարց է, թե որքանով հաշվի կառնվի Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ներկայացվելիք եզրակացությունը:
Նշենք, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում ամենաքննադատվող կետերից են երկրի նախագահի լիազորությունների ընդլայնումը, պաշտոնավարման տարիների երկարացումը և նախագահի թեկնածուի համար նախատեսված նվազագույն տարիքային շեմի իջեցումը:
Ճիշտ է՝ դեռ հանրաքվեից հետո էլ ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում լարվածությունը կպահպանվի ՝ հաշվի առնելով սպասվելիք արդյունքները և դրան հասնելու համար օգտագործված գործիքները, սակայն ԱՄՆ-ի՝ տարածաշրջանում ունեցած շահերն ու Ադրբեջանի նավթադոլարները, որոնք գոնե առ այսօր հարցեր են լուծում, «կխանգարեն» Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի վարած քաղաքական գծի մեջ էական փոփոխություններ մտցնել:

There will not be Essential Changes in the US Policy Towards Azerbaijan
During the recent times there has been a great tension between the US and Azerbaijan and the best manifestation of this was calling the Ambassador of Azerbaijan to the US back to Baku for consultations. A reason for such a step became a publication by senior director for human rights and democracy at the McCain Institute for International Leadership and a former assistant secretary of state for democracy, human rights and labor, David J. Kramer and former U.S. ambassador to Azerbaijan and to Bosnia and Herzegovina, Richard Kauzlaric in The Washington Post. The authors of the article called the US President to put sanctions against Azerbaijan for human rights violations there, which, of course, being quite a painful subject for the Azerbaijani authorities, brought quite a big response.
It should, however, be mentioned that there were some "prerequisites" for such a tension in the US-Azerbaijan relations.
First, on the eve of the referendum on Constitutional changes a new wave of repressions, as well as arrests especially of those activists have started, who call the Azerbaijani society vote against changes. Such wave of repressions did not escape from the attention of the US and the State Department came up with a critical announcement. This, in its turn, arose anti-Western moods in the ruling clan of Azerbaijan and many Western funds operating in Azerbaijan became targets. USAID, NED, EED and other famous organizations began to be blamed for financing the opposition of Azerbaijan, which, according to Azerbaijan, is a threat to the stability of the country.
Second, the US had called the Azerbaijani authorities to send the draft Constitutional Changes to the Venice Commission for a conclusion. In its turn the Venice Commission had also come up with an announcement expressing readiness to prepare such a conclusion, mentioning also that the cooperation between Azerbaijan and the Venice Commission is very limited. After all this, not to send the draft to the Venice Commission, especially when there is so much criticism towards it for its non-democratic nature, would mean to appear under a new wave of repressions. Another question is how much Azerbaijan will take into account the notes in that conclusion.
It should be mentioned that the most criticized points in the draft are the expansion of presidential powers, the extension of tenure and lowering the minimum age threshold for a presidential candidate.
Though the tense relations in the US-Azerbaijani relations will still be there after the referendum, taking into account the expected results and the tools used for having those results, the interests of the US in the region and Azerbaijan’s petrodollars, which at least today solve certain problems, will "hinder" the US to make essential changes in its policy towards Azerbaijan.