ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում լսումներ կանցկացվեն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում սեպտեմբերի 15-ին լսումներ կկայանան Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարման թեմայով, հայտնում է contact.az-ը:
Լսումները կանցկացվեն «Ադրբեջան. արդյո՞ք մարդու իրավունքների պաշտապանությունը կարևորություն ունի» խորագրով՝ Կոնգրեսի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությամ զբաղվող Լանտոսի հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ:
Լսումների նպատակն է քննարկել ներկայում Ադրբեջանում տվյալ թեմայի շուրջ տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև գնահատել դրա հետևանքներն ԱՄՆ-ի քաղաքականության համար:
«2014 թվականից սկսած Ադրբեջանի կառավարությունը, նախագահ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ, ավելացրել է այլախոհների նկատմամբ գործադրվող ճնշումը, լրագրողների, ընդդիմադիրների, կրոնական գործիչների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հանդեպ հետապնդումները... Հավաստի տվյալներով՝  Ադրբեջանում կա ավելի քան 100 քաղբանտարկյալ», - նշվում է հանձնաժողովի նյութերում:

В Конгрессе США пройдут слушания о нарушениях прав человека в Азербайджане
15 сентября в Конгрессе США состоятся широкие слушания по вопросу о нарушениях прав человека в Азербайджане, передает contact.az.
Слушания под названием: Азербайджан: имеют ли значение права человека? организованы Комиссией Лантоса –органом Конгресса, следящего за нормами прав человека во всем мире.
Цель слушаний – рассмотреть текущую ситуацию в области прав человека в Азербайджане, а также оценить последствия этого для политики США.
"С 2014 года правительство Азербайджана во главе с президентом Ильхамом Алиевым, усилило давление на инакомыслящих, преследование журналистов, политической оппозиции, религиозных деятелей и представителей гражданского общества ... По достоверным сведениям, в заключении находятся более 100 политзаключенных", - говорится в материалах Комиссия.