Նախագահը պարգևատրել է օլիմպիականներին (Լուսանկարներ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մասնակցել է 31-րդ ամառային օլիմպիական խաղերում մեդալների արժանացած Հայաստանի մարզիկների, նրանց մարզիչների մեծարման և պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը: Հանրապետության Նախագահը մեդալակիրներին հանձնել է պետական բարձր պարգևները, շնորհավորել Ռիո դե Ժանեյրոյի օլիմպիական խաղերում հաջող հանդես գալու կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել Ռիոյում՝ համաշխարհային սպորտի այդ մեծ ստուգատեսում, մեր երկրի պատիվը և դրոշը բարձր պահելու համար:
«Շատ ուրախ ենք, որ 20-ամյա ընդմիջումից հետո Հայաստան բերվեց օլիմպիական ոսկին: Համոզված եմ, որ ոչ միայն մենք, այլ նաև Արթուր Ալեքսանյանի մրցակիցները տեսան իրենց գերազանցող մարզիկին, ոչ միայն մրցակիցները, այլ նաև մրցավարները և բոլոր երկրպագուները: Շատ շնորհակալ ենք, Արթու՛ր: Մենք Ռիո դե Ժանեյրոյում ականատես եղանք մեդալների, բայց մենք տեսանք նաև մեծ ներուժ, իսկ դա նշանակում է, որ հաջորդ օլիմպիադաներում ունենալու ենք շատ ավելի մեծ հաջողություններ: Եվ շատ կարևոր է, որ մեր ավանդական մարզաձևերից, նկատի ունեմ՝ ըմբշամարտը, ծանրամարտը, այս մարզաձևերից զատ, մենք տեսանք այլ մարզաձևերում ևս շատ մեծ արդյունքների հասնելու հնարավորություններ, օրինակ, մարմնամարզության ոլորտում: Սա չափազանց կարևոր է: Մեդալներից բացի, մենք տեսանք նաև ցավալի դիպվածներ, իհարկե, նաև անարդարություն: Բայց, ինչպես գիտեք, ընդհանրապես աշխարհը և մասնավորապես, մարզաշխարհը զերծ չէ անարդարությունից: Անարդարության դեմ պայքարելու միակ ձևը քրտնաջան աշխատանքն է, հաստատակամությունն է և համոզմունքը, որ հետագա մրցություններում հասնելու ենք հաջողության: Եվ ես վստահ եմ, որ ոչ միայն գալիք առաջնություններում՝ Եվրոպայի և աշխարհի, Միհրանը կարողանալու է հաջողության հասնել: Վստահ եմ, որ Տոկիոյում Միհրանը դառնալու է չեմպիոն, միայն թե պետք է շարունակել և ցույց տալ բոլորին, որ դու ունես կամային բարձր որակներ:
Ես չեմ ուզում մեկ առ մեկ թվարկել մեր օլիմպիականներին, որովհետև դահլիճում նստածները և, ընդհանրապես, մեր ժողովրդի մեծ մասը նրանց բոլորին անգիր գիտի:
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեին՝ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր մարզաձևերի ֆեդերացիաների նախագահներին և մարզիչներին: Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են սպորտին, ովքեր սեփական միջոցներից հնարավորություն են ընձեռում մեր մարզիկներին՝ ոչ միայն նորմալ մարզվել, այլ նաև արժանապատիվ ապրել: Վստահ եմ, գնալով այս աջակցությունը ավելանալու է: Ուզում եմ առանձնակի շնորհակալություն հայտնել մեր մարզիկների ծնողներին, նրանց քույրերին և եղբայրներին, այն միջավայրին, որ ծնել ու դաստիարակել է հերոս: Իրոք, մեր մարզիկները հերոսներ են, և մենք այսպես պետք է առաջ շարժվենք: Առաջ շարժվենք՝ ի փառս Հայաստանի Հանրապետության: Շնորհակալ եմ: Ապրե՛ք»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент РА наградил олимпийцев Армении (фотографии)
Президент Серж Саргсян в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна принял участие в торжественной церемонии чествования и награждения спортсменов Армении, удостоенных медалей на 31-ых летних Олимпийских играх, и их тренеров. Президент Республики вручил медалистам высокие государственные награды, поздравил с успешным выступлением на Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро и выразил благодарность за то, что держали на высоте честь и знамя страны в Рио - на большом смотре всемирного спорта.
"Мы очень рады тому, что после 20-летнего перерыва вы привезли олимпийское золото в Армению. Уверен, что не только мы, но и соперники Артура Алексаняна увидели превосходящего их спортсмена, не только соперники, но и судьи и все болельщики. Мы очень благодарны, Артур! Мы в Рио-де-Жанейро стали свидетелями медалей. но мы увидели также большой потенциал, а это означает, что на следующей Олимпиаде у нас будут еще более значительные успехи. И очень важно, что помимо наших традиционных видов спорта - имею в виду борьбу, тяжелую атлетику - кроме этих видов спорта, мы увидели в других видах спорта возможности достигнуть очень больших результатов, например, в гимнастике. Это чрезвычайно важно. Кроме медалей, мы увидели также болезненные инциденты, конечно, также несправедливость. Но, как вы знаете, мир вообще и, в частности, мир спорта не свободен от несправедливости. Единственный способ бороться с несправедливостью - упорный труд, решимость и уверенность, что в дальнейших соревнованиях мы достигнем успеха. И я уверен, что не только в грядущих первенствах - Европы и мира, Мигран сможет достигнуть успеха. Уверен, что в Токио Мигран станет чемпионом, нужно только продолжать и показать всем, что у тебя есть высокие волевые качества.
Я не хочу поименно перечислять наших олимпийцев, потому что сидящие в зале и, вообще, большая часть нашего народа знает их всех наизусть.
Хочу еще раз всем вам выразить благодарность. Хочу выразить благодарность Национальному Олимпийскому комитету Армении во главе с Гагиком Царукяном. Хочу выразить благодарность президентам федераций и тренерам всех наших спортсменов. Спасибо всем тем, кто помогает спорту, кто из собственных средств предоставляют возможность нашим спортсменам не только нормально тренироваться, но также достойно жить. Уверен, это содействие будет увеличиваться. Хочу выразить особую благодарность родителям наших спортсменов, их сестрам и братьям, той среде, которая родила и воспитала героев. В самом деле, наши спортсмены - герои, и мы должны так двигаться вперед. Двигаться вперед во славу Республики Армения.